Haberler

Huawei Gerçekten Çin’in Casusluk Operasyonlarına Hizmet mi Ediyor?

Huawei'nin 5G ağı casusluk için mi kullanılıyor ? Türkiye'deki durum ne?

ABD tarafından yöneltilen 5G ağının Çin’in casusluk operasyonlarına hizmet ettiği suçlamasıyla başlayan ve iki tarafın karşılıklı hamleleriyle devam eden süreç, önümüzdeki günlerde Huawei’nin ABD’ye karşı dava açmasıyla daha da farklı bir hâl alacak gibi görünüyor.

Aslında Huawei’nin güvenlik riski taşıdığını düşünen ABD dışında bir çok ülke bulunuyor. Daha önce bazı Avrupa ülkeleri 5G konusunda  Huawei’ye güvenmediklerini dolaylı olarak ifade etmişlerdi. Fakat ABD dışındaki hiç bir ülke açık bir şekilde  Huawei’yi karşısına almadı. Huawei’nin CFO’sunu tutuklayarak Kanada bir hamle yaptı fakat bu hamlenin arkasında ABD’nin olduğu aşikardı.

Peki Huawei gerçekten Çin’in casusluk operasyonlarına hizmet mi ediyor? Ünlü teknoloji haber sitesi The Verge, dünyaca ünlü bazı uzmanlardan görüş aldı. İşte uzmanların görüşleri..

Robet D. Williams | Yale Hukuk Fakültesi

Robert D. Williams, Huawei’nin Çin’in casusluk faaliyetlerine hizmet edip etmediğini konuşmadan önce, casusluk riskinin ne derece yüksek olduğunun tespit edilmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca Robert D. Williams, bu şekilde düşünmenin batı ülkelerinin neden Huawei’yi güvenlik tehdidi olarak gördüklerini açıklayacağını belirtiyor.

Marco Rubio | ABD Senatosu

Cumhuriyetçi partili Senatör Marco Rubio, 5G ağının gelecekte otonom araçlar ve yeni nesil teknolojilere altyapı sağlayacağını söyleyen Rubio, bu ağın Huawei ve ZTE gibi Çinli telekomünikasyon şirketlerinin kontrolüne bırakılmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Qing Wang | Warwick Üniversitesi

Prof. Qing Wang, Huawei’ye böyle bir suçlama yapmak için sağlam delillere ihtiyaç olduğunu fakat ortaya atılan delillerin yeterli olmadığını söylüyor. Huawei’nin China Mobile ve China Railway gibi devlete bağlı bir şirket olmadığını belirten Wang’a göre teknoloji devi, Çin hükûmetiyle kurduğu yakın ilişkilerden dolayı böyle bir suçlamayla karşı karşıya bırakılıyor.

İlginizi Çekebilir:  Cep Telefonu Harcına 9 Ayda %88,2 ZAM! Enflasyonun 55 katı!!!

Mark Warner | ABD Senatosu

Demokrat partili Senatör Mark Warner, Çin’deki tüm büyük şirketlerin Çin hükûmetiyle birlikte çalıştığını ve Huawei’nin de bunlardan biri olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Warner’a göre 5G altyapısına Huawei’nin dâhil edilmesi, ulusal güvenliği önemli derecede tehdit ediyor.

Nicholas Weaver | Kaliforniya Üniversitesi

Nicholas Weaver’a göre telekomünikasyon sistemlerinde sabotaj yapılması hâlinde bunu tespit etmek oldukça zor. Weaver, kurulan sistemlere eklenecek ufak bir çipin oldukça büyük güvenlik açıklarına yol açabileceğini belirtiyor.

Huawei’nin Türkiye’deki Konumu

24 Temmuz 2018 tarihinde Huawei ve 5GTR Üyeleri; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Vodafone, Turkcell, Türk Telekom, ULAK, Spark Ölçüm, i2i Sistem ve Netaş, Türkiye’de iş dünyasının ve vatandaşların hizmetine sunulmak üzere yapılan 5G denemelerinin hayata geçirilmesi için önemli bir protokole imza attı.

Yapılan anlaşmanın hedefi ise Türkiye’nin 5G çalışmalarında başı çeken ülkeler arasına girmesini sağlamak ve yerli ve milli 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirilmesi için ortak stratejik iş birlikleri kurmak..

ABD’nin Huawei’nin Çin’in casusluk operasyonlarına hizmet ediyor ifadesi ne kadar doğru tartışılır. Fakat Türkiye’nin 5G konusunda işbirliği içerisinde bulunduğu Huawei konusunda tedbirli olmalı…

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı