Lügat

Herşeyiyle 4K Teknolojisi

4K Teknolojisi Nedir ? 4K açılımı nedir?4K televizyonların farkı nedir? Eksi yönleri nelerdir?bu gibi akıllarda bir çok soru var. Bu soruların cevaplarını sizler için lügatımıza aldık.

4K Teknolojisi Nedir ?

4K, bir çözünürlük terimidir.Çözünürlük evriminde 1080p’den bir sonraki adımı temsil ediyor. Çoğunlukla kameralarda ve ekran teknolojilerinde karşımıza çıkar. 4K, son dönemin en popüler ekran ve video çözünürlüğüdür. Tam diyaframda 4096x3112px olan bu çözünürlük, 1.32:1 oran ile yaklaşık 12.7 milyon piksel içerir. Piyasadaki akıllı televizyonların büyük çoğunluğu ise UltraHD olarak tanımlanan 3840x2160px çözünürlüğü sunar.

hd-4k
dv-4k

4K açılımı nedir?

4K çözünürlükte ya da 4K teknolojisinde “K” harfi bin rakamını ifade eder ve bin kelimesinin kısaltılmış hali için kullanılır. 4K terimi ile söylenilmek istenen aslında 4 bindir. Sosyal ağlarda karşımıza çıkıyor. Örneğin 100 bin takipçi yerine 100K takipçi, yada 2 milyon beğeni yerine 2M beğeni ifadesini pek çok sosyal ağda görüyoruz. Yani 4K çözünürlük yaklaşık olarak 4bin pikselden oluştuğu için 4K olarak kısaltılmış şekilde ifade edilmektedir.

4K televizyonların farkı nedir?

4K çözünürlüğe sahip televizyonlar diğer televizyonlara göre çok daha fazla detay sunar. 4K ekrana sahip televizyonlarda piksel sayısı fazladır. Piksel sayısının fazla olması nedeniyle 4K televizyonlarda görüntü kalitesi diğer HD televizyonlara göre daha yüksektir. 4K ekran çözünürlüğüne sahip TV’ler diğer HD TV’lere göre biraz daha pahalıdır.

480-4k

Eksi yönleri nelerdir?

İçerik: Donanım (4k televizyon, kamera, projeksiyon vs.) var, fakat uygun içerik çok kısıtlı. Şu sıralar artmaya başlasalar da kullanıcı hala 4k içerik bulabilmekte sıkıntı çekiyor.

Teknik: Şu anki ağ altyapısı, bu televizyonları besleyecek veriyi iletmekte zorlanıyor.

Boyut: 4 katı çözünürlük veri boyutu bakımından da ciddi bir artışı beraberinde getiriyor. Bu da hard disklerimizi, internet hızımızı, flash belleklerimizi bir anda yetersiz hale getirebilir.

Görüntü oynatma: Haliyle eski nesil bilgisayarlar 4k çözünürlükteki videoları oynatabilmesi bakımında ciddi oranda zorlanacaklardır.

Ultra HD ne anlama geliyor?

Ultra yüksek çözünürlük (UHD), yüksek çözünürlüğün üzerindeki standarttır. Tüketici Elektroniği Birliği, UHD ekranların da, HD olanlar gibi 16:9 oranına sahip olmasını zorunlu kılıyor ve bu televizyonların en az 3840×2160 piksel olması gerekiyor. Bildiğimiz Full HD ise en fazla 1920×1080 piksel boyutuna ulaşabiliyor.

ultra hd

1080p, 2160p ve 4320p çözünürlüklerde bulunan “p” ne anlama geliyor?

O “p”nin açılımı, progressive scan. Türkçesi ise, “tek seferde tarama” olarak değerlendirilebilir. Günlük kullanımda ise, p harfi bir ekrandaki yatay piksel çizgi sayısını ifade eder. Yani 2160p bir ekran, 1080p’nin iki katı yatay çizgiye sahiptir. Dikey çizgiler de aynı şekilde ikiye katlanır ve toplamda 4 kat daha fazla piksel elde edilir.

4K görüntüler, 8.3 milyona yakın pikselden oluşur. 1080p görüntüde ise 2 milyonun biraz üzerinde piksel bulunmaktadır.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı