Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir anket, her beş kadından birinin çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu. 4 binden fazla kadını kapsayan araştırma, kadınlara yönelik çevrimiçi tacizin kurbanda kalıcı etkiler bıraktığını gözler…

Her Beş Kadından Biri Çevrimiçi Tacize Maruz Kalıyor

Her Beş Kadından Biri Çevrimiçi Tacize Maruz Kalıyor

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir anket, her beş kadından birinin çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu. 4 binden fazla kadını kapsayan araştırma, kadınlara yönelik çevrimiçi tacizin kurbanda kalıcı etkiler bıraktığını gözler önüne serdi

Araştırma kapsamında yayınlanan rapora göre bu taciz vakaları en çok sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor.Ve taciz vakalarının yüzde 60’ı ırkçı, seksist, homofobik ya da transfobik söylemlerle gerçekleşiyor.Taciz kurbanı kadınların yüzde 41’i yaşadıkları tecrübe yüzünden günlük hayatlarında daha özgüvensiz hale gelirken her dört kadından biri ailelerinin güvenliği konusunda endişe duyuyor. Kurbanların büyük çoğunluğu, taciz yüzünden internet kullanımı konusunda daha kaygılı hale geldiklerini söyledi. Kurbanların yüzde 17’si, kişisel bilgilerinin ve özel fotoğraflarının internet ortamında paylaşıldığını söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Telefonunuzda Mutlaka Olması Gereken 15 Uygulama

Uluslararası Af Örgütü’nde Teknoloji ve İnsan Hakları araştırmacısı Azmina Dhrodia, “İnternet kadınlar için korkutucu bir platform olabiliyor. Taciz ve kadın düşmanlığının sosyal medya platformlarında zenginleşme imkanı bulduğu yadsınamaz bir gerçek. Fakat yapılan araştırma, hedef alınan kadınlar için çevrimiçi tacizin ne kadar zarar verici olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir.Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.