Lügat

.HEIF Nedir?

.HEIF Apple’ın WWDC 2017 etkinliğinde tanıttığı JPEG’in yerini alacak olan yeni fotoğraf formatıdır.

İos 11 ile Iphoneların çoğu .heif formatına geçecek.Peki nedir bu HEIF formatı?

High Efficiency Image File Format, yani Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Biçimi anlamına gelen HEIF, HVEC veya H.265 video formatlarının hareketsiz görüntü versiyonudur.

Jpef formatı ile çekilen bir fotoğraf ile Heif formatı ile çekilen aynı fotoğraf arasında yarı yarıya boyut farkı olmakta ve kalitesinde herhangi bir değişiklik olmamakta.HEIF’i Apple’ın Canlı Fotoğraflar özelliği için oldukça uyumku ve aynı zamanda GIF’in yerini almaya hazırlanıyor.HEIF, şeffaflığı(PNG’lerde olduğu gibi) ve 16 bit’e kadar görüntü rengini destekliyor. Bu HEIF’in kamera tarafından sağlanan 10 bitlik renkli çıktısını yani geniş renk aralığını yakalayabildiği anlamına geliyor. Bir başka deyişle, artık mavi gökyüzünde çirkin lekeler ve şeritler görmeyeceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ios Haftanın Ücretsiz Uygulaması:Musemage Profesyonel Kamera ve Video Düzenleyici

Apple diğer cihazlara uyum sağlamak için HEIF görüntülerini dışa aktarmada JPEG’lere de dönüştürebilecek.Böylelikle IOS olmayan cihazlara paylaşım yapmak, HEIF’yi desteklemeyen uygulamalara görüntü aktarmak herhangi bir sorun yaratmayacak.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı