Lügat

Heading Etiketleri Nedir ? H Tagları Nasıl Kullanılır?

Bir blog yazarı iseniz ister istemez SEO ile iç içe olmak zorundasınız. SEO deyince de ilk akla gelen terimlerden birisi de H etiketleri.  yani başlık etiketleri Google’ın çok önem verdiği bir SEO kriteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcı deneyimi arttırmak için kesinlikle tercih edilmesi gereken en önemli etkenlerden birisidir. Yazının ilerleyen kısımlarında neden kullanıcı deneyimi için önemli olduğunu daha iyi anlayacağınız düşünüyorum.

H Etiketleri Nasıl Kullanılır?

H etiketleri Google için olmazsa olmazdır. Sitenize gelen Google botları sitenizi incelerken bu etiketlere dikkat ederler. H etiketlerini kullanmayı bilmiyorsanız büyük ihtimal yazılarınızı hazırlarken, başlıkları kafanıza göre büyük punto ile yazıp kalınlaştırarak geçiyorsunuz demektir. Bu şekilde hazırlayacağınız yazılar ise sizlere sıralamada büyük zarar verecektir. Heading tags olarak bilinen başlık etiketleri H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklindedir. Bu etiketleri kullanırken ana başlık H1 diğer alt başlıklarda H2,H3,H4,H5 ve H6 şeklinde gitmelidir.

*H1 etiketi her yazınızda bir tane olmalıdır ve kesinlikle içerisinde yazınızla ilgili olan anahtar kelime ile beraber olmalıdır.

*H2 ve H3 etiketleri bir yazınızda 3 taneyi geçmese iyi olacaktır. Eğer yazınız çok uzun bir yazıysa 3 den fazla da kullanılabilir ama 3 ü geçmemesi seo uzmanları tarafından tercih edilmektedir.

*H4,H5 ve H6 etiketleri ise 5 e kadar kullanılabilir.

*Yazınızı hazırlarken H etiketleri belirli bir düzen içerisinde olmalıdır. H1 etiketinden sonra H2, H2 den sonra H3 şeklinde olmalıdır. H3 den sonra H2 kullanmak doğru bir kullanım değildir. Etiketleri kullanırken hiyerarşik yapıya uygun olarak kullanırsanız size daha çok faydası olacağına emin olabilirsiniz. Yazınız çok uzun bir yazıysa hiyerarşi şu şekilde olabilir. H2-H2-H3-H4 daha sonra tekrar H2-H2-H3 şeklinde gidebilirsiniz. Aslında mantık şu başlıklar ve alt başlıklar şeklinde düşünün.

* H etiketleri içerisinde anahtar kelimeleriniz geçirmeye özen gösterin ama abartmadan doğal bir şekilde kullanırsanız daha iyi olacaktır.

Blogger’da H Etiketleri Nasıl Kullanılır

Blogger yazı panelinde yer alan ayarlardan Başlık H2 etiketi, alt başlık H3 diğer alt başlık ise H4 etiketini ifade eder. Bu kısımdan istediğimiz H etiketlerini seçebiliriz. Bu kısmı kendiniz de deneyerek görebilirsiniz. Ben bu yazıyı hazırlarken alt başlıkları H2 etiketini kullandım. Siz de yazılarınızı hazırlarken mutlaka başlık etiketlerini kullanın.

Konunu daha somut hala gelmesi için. Dersler bizim ana başlığımız yani H1 etiketimiz. Hemen alt başlıklarımız ise H2. (matematik, bilişim teknolojileri ,fen). Hemen derslerin altında yer alan test1, test2 gibi başlıklar ise H3 olarak kullanılacaktır.

DERSLER >> H1

Matematik >> H2

Testler >> H3

Konu Anlatımları >> H3

Bilişim Teknolojileri >> H2

Testler >> H3

Konu Anlatımları >> H3

Fen >> H2

Testler >> H3

Konu Anlatımları >> H3

WordPress’te H Etiketleri Nasıl Kullanılır

WordPress içerisinde yazı hazırlarken kontrol paneli içerisinde yer alan Metin kısmından başlıklarınızı ayarlayabilirsiniz. Blogger olsun wordpress olsun ya da diğer sistemler olsun mutlaka h etiketlerini kullanmaya özen gösterin.

Umarım H başlık etiketlerinin kullanımı ile ilgili işinize yarar bilgiler vermişimdir. Aklınıza takılanları yorum formu ile sorabilirsiniz.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı