Yazıhane

Hareketli Elektrikli Araçlarda Kablosuz Şarj Devrimi

Bir otoban yolculuğu sırasında elektrikli arabalar şarj edilebilse, menzil hakkındaki endişeleri hemen hemen ortadan kaldıracak ve maliyetlerini azaltacak, belki de elektriği araçlara standart yakıt haline getirecektir.

Bilim adamları, yakın mesafeden hareketli bir nesneyi kablosuz olarak şarj edebilecek bir cihaz geliştirdiler. Teknoloji, otoyolda elektrikli arabalar veya  yaya halde  tıbbi implantları ve cep telefonlarını şarj etmek için kullanılabilir. Stanford ve diğer araştırma üniversitelerinde geliştirilen orta menzilli kablosuz güç aktarımı manyetik rezonans birleşimine dayanmaktadır. Aynı prensiple çalışan  büyük elektrik santrallerinde  mıknatıslar arasındaki tel sargıları çevirerek alternatif akımlar üretirken, teller vasıtasıyla hareket eden bir titreşen manyetik alan yaratır. Bu alan aynı zamanda, yakındaki tel bobinlerinde elektronların salınmasına neden olur ve böylece gücü kablosuz olarak aktarır. Her iki bobin aynı manyetik rezonans frekansına ayarlanmışsa ve doğru açıda konumlandırılmışsa aktarım verimi daha da artırılmış olur.

Bazı ulaşım uzmanları, şoförsüz elektrikli araçların güneş enerjisi veya diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile kablosuz olarak şarj edildiği otoyol sistemini de öngörmektedir. Bu uygulamanın, kazaları azaltmak ve sera gazı emisyonlarını düşürmekle beraber  trafik akışını da önemli ölçüde artıracağı yönünde görüş bildirdiler.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı