Yazıhane

Hard Disk Işığından Veri Çalan Hacker Drone

Hava boşluklu bilgisayarlar fiziksel olarak herhangi bir ağa bağlı değiller. Bu sebeple uzaktan erişim sağlayacak hacker’lara karşı güvende oldukları düşünülebilir ancak İsrail Ben Gurion Üniversitesi bunun doğru olmadığını gösterdi. Bu bilgisayarların hard diskinde bulunan LED ışıklarını kontrol etmeyi başaran araştırmacılar, sahibi fark etmeden bilgisayardan veri çalmanın bir yolunu buldu.

Bilgisayara takılacak bir USB sürücüsüyle bulaştırılacak virüs, hard diskin ışıklarının saniyede 6 bin kez yanıp sönerek, kendisini takip eden bir kameraya veri aktarmasını sağlayabiliyor. Tabii bu işlem için kısa süreliğine de olsa bilgisayarlara fiziksel olarak erişim sağlamış olmak gerekiyor. Haliyle yöntem tamamen uzaktan erişim imkanı sunmuyor. Ancak yine de hiçbir şüphe uyandırmadan veri almak mümkün.

Saniyede 4 kilobit veri

Saniyede 6 bin kez yanıp sönen ışıklar, saniyede 4 kilobit gibi çok düşük bir hızda veri aktarabiliyor. Ancak bu hız bilgisayardan bir şifreleme kodu çalmak için oldukça yeterli. Aşağıdaki videoda, hard diskinden veri çalınacak olan bilgisayar, üzerinde kamera bulunan bir drone ile bulunup izleniyor. Kameranın algıladığı ışık değişiklikleri veriye dönüştürülerek bilgiler çalınabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  HTTP ile HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

Bu yöntemin en önemli yanı ise bilgisayarın sahibinin hiçbir şekilde haberi olmadan işlem yapılabiliyor olması. Çünkü hard disklerde bulunan LED ışıklar normalde de sürekli yanıp sönüyor. Bu yüzden kullanıcı bu ışığın başka bir amaca hizmet ettiğinden haberdar olmayacaktır.

Farklı yöntemler de mevcut

Binanın camlarının dışarıdan görülemeyecek şekilde örtülmesi, bu yöntemi engellemek için yeterli olabilir. Ancak önemli bilgilerin tutulduğu bilgisayarı gören bir noktaya güvenlik kamerası yerleştirilmişse, hacker’lar bu kameraya erişim sağlayarak da veri çalabilirler.

Araştırmacılar benzer yöntemlerle bilgisayarın hoparlörlerinden ya da fanlarından FM dalgaları ya da ısı aracılığıyla da veri çalınabileceğini belirtiyor.

LED’lerden gelen ışığın en fazla ne kadar uzaklıktan algılanabildiğini test etmeyen araştırmacılar, denemelerde 20 metre uzaklıktan veri alabildiklerini ifade etti.

Kaynak:Zdnet

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı