Yazıhane

Hacklenmemek için Hesaplarınızı Koruma Önerileri

Günümüzde hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için bir savunma hattı oluşturmanız gerekmektedir. Bu savunma hattınızı belli kurallara dikkat etmek suretiyle güçlendirebilir ve hesaplarınızın ele geçirilme ihtimalini minimize edebilirsiniz.

Güçlü Bir Şifre Seçin

Bir çok internet kullanıcısı güçlü bir şifreye sahip olmanın öneminin farkındalar. Fakat internet kullanıcıları güçlü bir şifreye sahip olduğu yanılgısına düştükleri için hesaplarının ele geçirilmesini önüne geçemiyorlar. Mesela 54ash2xt olarak oluşturulan bir şifre güçlü olarak görülebilir fakat güçlü bir şifre değildir.

Peki, güçlü bir şifre nasıl olmalıdır?

Oluşturacağınız şifre en az 12 karakter olmalı, büyük küçük harfler ve mutlaka özel karakterler içermelidir. Ayrıca kullandığınız platform boşluk tuşunu kabul ediyorsa şifrenizde boşluk kullanmakta faydalı olacaktır.

Aynı şifreyi kullanmayın!

Güçlü bir şifreye sahip olabilirsiniz. Fakat bu şifreyi farklı platformlarda kullanıyorsanız yine de hesabınız güvende olmayabilir. Yahoo bir süre önce hackerlar tarafından kullanıcıların hesaplarının ele geçirildiğini açıklamıştı. Aynı şekilde 2012 yılında LinkedIn hacklendiğinde milyonlarca kullanıcı adı ve şifre de hackerların eline geçmişti. Bu olaylardan yola çıkarak aynı şifreyi kullanmanın günümüz şartlarında riskli olduğu söylenebilir.

İlginizi Çekebilir:  İnternet ve Sosyal Medya Temalı Film ve Dizi Önerisi - Haftasonu Özel

Şifre yöneticisi kullanın!

Her platform için ayrı bir şifreye sahip olmak bu şifrelerin hatırlanmasını da zor bir hale getirecektir. Bu sebeple şifrelerinizi güvenli bir biçimde saklayabilme ve şifrelerinizi gerektiğinde kullanabilme imkanını tanıyan  servisleri kullanabilirsiniz.( LastPass, Dashlane gibi..).

Bir hatırlatma: Bu servislerin işe yarayanları genelde ücretlidir.

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın!

Bu yöntem, şifrenizle sahip olduğunuz telefon vs.. gibi bir aracınızı eşleştiriyor. Bu sayede eğer biri şifrenizi öğrense bile fiziksel olarak cep telefonunuzun kontrolü olmadan hesaplarınıza giremiyor. Günümüzde bir çok platform bu yöntemi kullanmanıza olanak sağlıyor.

Bir Hatırlatma: Bir Hacker’ı durduramazsınız sadece işini biraz zorlaştırabilirsiniz!

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı