Yazıhane

Güneş Pili Üretimde Yeni Method Geliştirildi

Güneş enerjisi yıllardır umut verici bir yenilenebilir enerji kaynağı olması ile beraber yine de yaygınlığının artması için bazı geliştirilmesi gereken yanları da mevcuttur.Ucuz materyalleri ve kolay imal edilebilir olması ile öncelikli tercih sebebi olan organik güneş pillerine,  Linköping Üniversitesi’nden profesör olan Olle Inganäs’ın ekibinin yürüttüğü yeni çalışma rakip oldu.

Araştırmacılar, güneş pilleri modüllerinin imalatı için ucuz malzemelerle daha da basit bir yöntem geliştirdiler. Organik güneş pillerine göre daha ince ve esnek olan yeni ürün bu avantajlarıyla öne çıkmaktadır.

Fotoğrafta gösterilen yarı şeffaf bir güneş pil modülünde, polimer PEDOT: PSS’nin iki çeşidi olan elektrotlar kullanılır; burada anot ve diğeri katot olacak şekilde modifiye edilir. Güneş pili modülünde şeritler halinde görünenler ise  katot tipi veya anot tipi materyallerin çizgilerdir. Işık absorbe eden ve elektron üreten aktif tabaka bu elektrotların arasında bulunur. Tekli güneş pilleri modülde seri bağlıdır.

 

 

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı