Lügat

Güneş Küresi nedir ?

Alman mimar Andre Brossel  güneşin pek uğramadığı bölgelerde hatta , gece saatlerinde bile adeta güneşten  suyunu sıkıp  çıkarırcasına faydalanmak için güneş kürelerini üretti. Bu teknoloji, küresel geometri ilkelerini ikili bir eksen izleme sistemi ile birleştirerek çok daha küçük bir yüzey alanındaki konvansiyonel bir güneş panelinin veriminin iki katına çıkmasını sağlayacak. Tamamen döner olan  bu fütüristik tasarım; eğimli yüzeyler,binaların duvarları  yani gökyüzüne erişebilecek her yerde uygulanabiliyor.Aynı zamanda elektrikli araç şarj istasyonu olarak da kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yakıt Pili nedir ?

Ultra iletimli yoğunlaştırıcı mercek tarafından aktive edilen eşdeğer güç çıkışı ile silikon hücre alanını %25 ‘e düşürürken hibrit modda verimlilik seviyesini %57 seviyelerine çıkarır. Geceleri ise,yalnızca birkaç led kullanarak  etrafına ışık saçan güçlü bir lambaya dönüşebilir. Güneş küreleri elektrik ve sıcak süre üretimine destek olmanın yanı sıra şebeke elektriğin olmadığı yerlerde de kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=00C9KebsYVg]
Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı