Yazıhane

Güneş Gözlükleri Güneş Enerjisi Üretiyor

Organik güneş pilleri esnek, şeffaf ve hafif olmalarıyla beraber istenilen şekilde ve renkte üretilebilmektedir. Bu sayede, geleneksel silikon güneş pilleri ile gerçekleştirilemeyen çeşitli uygulamalar organik güneş pilleri ile uygulanabilir olmaktadır.

Karlsruher Institut für Technologie (KIT) araştırmacıları, organik güneş pillerinden sağlanan güç yardımı ve  gözlüğe entegre edilen mikroişlemci ve iki adet ekran ile güneş ışığı yoğunluğunu ve ortam sıcaklığını görüntülemeyi imkan kıldığını belirttiler. Ofislerin ve yaşam alanlarının olağan aydınlatması olan 500 lux şartlarından dahi güneş pilleri enerji üretebilmektedir.Bu şartlar altında üretilen 200 miliwatt lık enerji işitme cihazları ve basamak sayaçları gibi cihazları çalıştırmaya yetmektedir. Aynı zamanda araştırmacılar, geliştirilen organik pillerin pencerelere entegrasyonun ilerde mümkün olabileceği yönünde görüş bildirdiler.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı