Haberler

Güneş Boyaları Su Buharından Sonsuz Enerji Eldesi İmkanı Sunuyor.

“Araştırmacılar, su buharını absorbe edip hidrojene ayrıştıran güneş boyası geliştirdi.”

Geliştirilen güneş boyası ; gıda, ilaç ve elektronik sektörlerinde kullanılan nemi absorbe etmeye yarayan, silika jele benzeyen yeni geliştirilmiş bir birleşik içermektedir. Ancak silika jelin aksine, yeni birleşikteki sentetik molibden-sülfür, yarı iletken gibi davranıp  su moleküllerinin hidrojen ve oksijene ayrılmasını katalize etmeyi sağlamaktadır.

Melbourne, RMIT Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Dr. Torben Daeneke, “Bileşimi titanyum oksit partikülleri ile karıştırarak güneş enerjisinden ve nemli havadan hidrojen yakıtı üreten güneş ışığı emici bir boya eldesini keşfettiklerini belirttiler.Titanyum oksit, duvar boyalarında yaygın olarak kullanılan beyaz pigmenttir, yani yeni malzemenin basit bir şekilde eklenmesiyle bir tuğla duvarın enerji toplanması ve yakıt üretim gayrimenkulüne dönüştürülmesi mümkündür.

Bu sistem aynı zamanda okyanus yakınlarında çok kuru fakat sıcak iklimlerde de kullanılabilme imkanı sunmaktadır. Deniz suyu sıcak güneş ışığı ile buharlaştırılıp ve daha sonra buhar üreterek yakıt elde eldesi gerçekleştirilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:  Kelebek Kanadından İlham Alınan Teknoloji ile Işığın Emilimi Artırıyor
Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı