Haberler

Günde 100.000 ağaç dikebilen drone

Her yıl yeryüzünde 15 milyar ağaç kesilirken, yalnızca 9 milyar ağaç ekiliyor. Yıllık net 6 milyarlık bir ağaç kaybı söz konusu. Üstelik elle ağaç dikimi süreci oldukça pahalı ve yavaş ilerliyor. Bu sebeple endüstriyel ölçekli bir çözüme ihtiyacımız var.

Bu iki drone birlikte çalışarak, bu anlamda harika işler çıkarıyor. Biri yeryüzünün taramasını yapıp üç boyutlu haritasını çıkararak, ekim için uygun alanları belirlerken, diğeri bu haritayı takip ederek toprakta çözünebilir tohumları serpiştiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de ilk drone hapis cezası!

Bu teknoloji sayesinde insan erişiminin çok kısıtlı olduğu yerlere dahi ağaç dikilebiliyor. Böylece, yılda 1 milyara kadar ağaç dikimi gerçekleştirilebiliyor.

Küresel karbon emisyonlarının %17’si orman tahripleri sonucu gerçekleşiyor. Ormanlarımıza sahip çıkmanın öneminin gün geçtikçe arttığı bu dönemde böylesi bir buluş, gezegenimizin ve dolayısıyla insan ömrünün uzaması için etkili bir adım olabilir.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı