Yazıhane

Görme engellilerin işini kolaylaştıracak harika gözlük

aira2

Trafik ışıklarında sesli uyarı sisteminin olmaması, esnafların kaldırımlara tezgah açması, arabaların kaldırımlara park etmesi, otobüslerde duraklardan önce sesli uyarı sistemi olmaması gibi durumlar görme engelli vatandaşların işlerini ve diğer insanlar gibi rahat ve bağımsız hareket edebilmelerini güçleştiriyor. Bununla ilgili olarak gerek akıllı telefon uygulamaları anlamında gerekse teknolojik araçlar anlamında birçok yeni ürün yapılıyor ve bu da kent yaşamının görme engelli vatandaşlar için daha yaşanılabilir olmasına katkı sağlıyor. Onlardan biri de sesli yönlendirmeler yaparak bu zorlukları en aza indirmeyi planlayan Aira isimli akıllı gözlük.

Daha önce sitemizde tanıtımını yaptığımız Google Glass’a benzer bir yapıda olan Aira’nın üst kısmında bir adet mikrofon ve kamera bulunuyor. Gözlüğün sağ tarafına dokunulduğunda anında bir kişiyle bağlantı kuruluyor. Görme engelli kişinin konum bilgisine ve kamera görüntüsüne ulaşılıyor. Yardımcı olan kişi, gitmek istenen yer için yönlendirme yapıyor. Hangi yoldan yürüyeceğini, hangi metroya bineceğini ve hatta metroda hangi koltuğun boş olduğunu bile söyleyen asistan sayesinde birçok engel aşılmış oluyor.

Alışverişlerde, yürüyüşlerde, seyahatta kolaylık sağlayan bu gözlükler, görme engelli insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Baston ve köpek yardımı ile ilerleyen görme engelli insanlar gözlükleri de takviye olarak kullanabilirler. Üç ayrı paket olarak satışa sunulan gözlükten 300 dolara 750 dakika, 1.000 dolara 3.000 dakika ve 2.500 dolara 10.000 dakika hizmet alınabiliyor. Ülkemizde henüz yer almayan Aira şu an sadece ABD’de hizmet veriyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı