Yazıhane

Google,Veri Toplamak İçin Telefonlarımızı mı Dinliyor?

Günümüzde teknolojik cihazlar hayatımızın merkezine yerlemiş durumda.. Teknolojinin hayatımızın gün geçtikçe daha büyük bir parçası haline gelmesi ise mahremiyet konusunu gündemimize getirdi. Özellikle Google’ın reklam gelirleri için kullanıcıların verilerini topladığı hatta kullanıcıların telefonlarını dinlediği bile iddaa ediliyor.

Peki bu iddaalar doğru mu?

Google ile ilgili söylenenlerin kısmen doğru olduğu söyleyebiliriz. Evet Google veri toplamak için bir çok yöntem kullanıyor. Fakat bunları kullanıcıların onayı dışında yapmıyor. Telefonunuza Android işletim sistemini kurarken  okumadan onay verdiğiniz seçenekler, okumadan onay verdiğiniz güncellenmiş gizlilik politikası gibi seçenekler ile google’a bu yetkiyi veriyorsunuz.

Bu durum dışında Google Play Store’da bir uygulama yüklerken karşınıza bir yetkilendirme penceresi çıkıyor. Uygulamanın erişmek istedikleri arasında mikrofon vb. bir çok şey yer alabiliyor. Bu tür bir yetkiyi verdiğinizde de uygulamanın sizin verilerinin toplamasını dolaylı yoldan imkan veriyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Teknoloji ile Hayatımıza Giren Kelimeler

Yukarıda bahsettiğimiz süreçlerin ardından google’ın verilerinizi anonim bir şekilde kaydedip, size ilgili reklamları göstermesine onay veriyorsunuz.

İşin özü google sizin onayınızı almadan verilerinizi toplamıyor.

Bu Tarz Dinlemeleri Engellemek Mümkün mü ?

Şu aşamada mevcut yasalar ile tamamen engellemek mümkün görünmüyor. Fakat burada yer alan linke giderek google arama kişiselleştirmesi,  arama ve izleme geçmişi, reklam ayarları vb. seçenekleri tek tek kontrol edip, ilgili ayarları kapalı hale getirerek ve depolanmış verileri silerek bu tarz dinleme ve alakalı reklamlar gibi big data verilerini “en azından yasal olarak” minimum hale getirebilirsiniz.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı