Google,etraftaki nesneleri tanımak, yüzleri analiz etmek ve fotoğrafları coğrafi olarak konumlandırmak gibi çeşitli yeteneklere sahip yeni görsel tanıma yazılımı MobileNets’i tanıttı. Yazılımın çalışma şekli ise akıllı telefonun kamerası ile çekilen…

Google’ın Yeni Görsel Tanıma Yazılımı: “MobileNets”

Google’ın Yeni Görsel Tanıma Yazılımı: “MobileNets”

Google,etraftaki nesneleri tanımak, yüzleri analiz etmek ve fotoğrafları coğrafi olarak konumlandırmak gibi çeşitli yeteneklere sahip yeni görsel tanıma yazılımı MobileNets’i tanıttı.

Yazılımın çalışma şekli ise akıllı telefonun kamerası ile çekilen bir fotoğrafı araştırarak çok fazla beklemeye gerek kalmadan tanımlamak ve kullanıcılara fotoğrafla ilgili seçenekler sunmak..

Geliştirilen bu yeni yazılım, google tarafından açık kaynak olarak geliştiricilerin kullanımına sundu. Google bu yazılımı ile birlikte  arttırılmış gerçeklik uygulamalarının yanısıra  engellilere yardımcı olacak uygulamaların geliştirlmesini de hedefliyor.

İlginizi Çekebilir:  Youtube'dan Yüksek Paralar Kazanma CPM(BGBM) Genel Bakış
MobileNets , Google Lens’e ve Google Fotoğraflar ‘a Entegre Edilebilir

MobileNets’in uzun vadede en önemli kullanım alanları, Google Lens ve Google Fotoğraflar olacak gibi gözüküyor.

Google I/O konferansında tanıtılan Google Lens,  telefonunuzun kamerası ile yapay zekayı birleştirerek aynı zamanda kameranın gördüğü yerleri işaretliyor ve işaretlenen şeyler hakkında kullanıcıya bilgi verme mantığıyla çalışıyor.

Ayrıca MobileNets’in Google Fotoğraflar ile de entegre bir şekilde çalışarak akıllı telefonlarda kameranın daha farklı amaçlar için kullanılmasını sağlayabilir.

Kaynak : The Verge

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

  • Sosyal Medya:

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.