Haberler

Google’ın Tarihe Gömdüğü Arama Motorları

1998 yılında kurulan Google’ın yükselişi çok uzun zaman almadı. Şimdi varsayılan arama motoru ve ana sayfa olarak tüm dünya tarafından kullanılıyor. Artık internette araştırma yapmak yerine kısaca ‘‘Google’lamak’’ terimi kullanılıyor.

Fakat Google’ın bir zamanlar rakipleri vardı. Bu rakipleri bir süre Google’a direnselerde tarihin tozlu sayfalarına gömülmekten kurtulamadılar. Bizde sizleri için bir zamanlar Google’ın rakibi olan fakat google tarafından tarihe gömülen 3 arama motorunu derledik.

Ask Jeeves

 

1996’da kurulan site Google karşısında 2005’e kadar dayanabildi. 2005’e kadar Ask Jeeves adıyla yürütülen site daha sonra Ask.com adını aldı. Şirket Yahoo! Answer’ın tahtını almayı denediyse de başarılı olamadı.

Alexa’ya göre Ask.com 128. sırada yer alıyor.

Dogpile

1995’te kurulan site farklı kaynaklardan bilgi toplayan bir kuruluş olarak ortaya çıktı. 2007 yılında Queensland Teknoloji Üniversitesi ve Pensilvanya Eyalet Üniversitesi ile birleşerek o zamanın en popüler arama motorları olan Google, Ask.com, Yahoo ve Windows Live’daki araştırmaları derledi.Dogpile teknik olarak hala kullanılıyor ancak 2000’lerden kalma imajı hala sürüyor.

Alexa’ya göre Dogpile 8,175. sırada yer alıyor.

AltaVista

1995’te kurulan AltaVista günde on milyondan fazla aramayı kaldırabilecek sunucularıyla Google’ı en çok zorlayan siteydi. 1997 yılında en popüler tarayıcı olan AltaVista Yahoo’nun bel kemiği rolündeydi ve milyonlarca dolar değerinde gelir sağlamaktaydı.Ancak AltaVista 2013 yılında resmi olarak kapandı.

Alexa’ya göre AltaVista 534,615. sırada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Uber, Sürücülerini Şirket Hissesiyle Ödüllendirebilir

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı