Yazıhane

Google’ın kültür ve sanat uygulaması insanlara sanatsal benzerlerini gösteriyor

Google Arts & Culture uygulamasına eklenen “Portremi Bul” isimli özellik, kullanıcıların özçekimlerini yapay zekâ ile işliyor ve uygulamanın geniş koleksiyonu içinde kullanıcıya en çok benzeyen resmi buluyor. Ardından kullanıcının özçekimi ve benzer sanat eseri yan yana gösteriliyor. Benzerlik seviyesi yüzde olarak söz konusu fotoğrafın üzerine ekleniyor. Kullanıcılar diledikleri takdirde bu görseli sosyal medya üzerinden paylaşabiliyor.

Geçtiğimiz eylül ayında My Modern Met sitesinde yayınlanan bir makale, müzelerde kendilerine benzeyen resimlerin önünde poz veren insanların varlığını göstermişti. Google’ın uygulaması, bu imkânı herkese sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Yapay Zeka Üzerine TED Konuşmaları #1

Google yapay zeka destekli özelliği henüz her yerde kullanıma sunmadı

Google yapay zeka teknolojisi kimi zaman ilginç benzerlikler yakalasa da, sosyal medyada paylaşılan görsellerde gerçek kişiler ve sanat eserleri arasında bağ kurmak pek kolay olmuyor. Özellik ilk etapta Google Arts & Culture’ın Android uygulamasına eklenmiş durumda. Ancak Türkiye’deki Android cihazlar ile henüz bu özellikten yararlanmak mümkün olmuyor. Bu da Google’ın kademeli bir dağıtımı tercih etmiş olabileceğini düşündürüyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı