Haberler

Google’ın İnternet Hizmeti Loon’dan Önemli Başarı

Alphabet çatısı altındayken bağımsız bir şirket haline dönüştürülen Loon, doğal felaketlerin gerçekleştiği ve telekomünikasyon hatlarının çöktüğü anlar ile mobil bağlantı hizmetinin olmadığı yerlere balonlar vasıtasıyla internet hizmeti sağlayabiliyor.

 

Loon, Pazar günü Peru’da yaşanan 8 şiddetindeki deprem sonrası sadece 48 saat içinde bölgeye 4g hızında bağlantı sunmayı başarmıştı. Loon’un ilk başarı bu değil.. Şirket, 2017 yılında Maria kasırgasının vurduğu Porto Riko’da yaklaşık 100,000 kişiye internet hizmeti götürmeyi başarmıştı. Porto Riko’da yaşanan felaket sonrası dört haftada faaliyete geçen şirketin Peru’da ortaya koyduğu performans ise tesadüf değil.

Loon’un bu kadar kısa sürede faaliyete geçebilmesinin sırrı, hazırlıklı olmakta yatıyor. Geçtiğimiz ay Peru’da faaliyet gösteren GSM operatörü Telefónica ile görüşmelere başlamış olan şirket, depreme kadar geçen süre zarfında birçok altyapı yatırımı yapmış ve balonlarını da test edebilmiş.

Loon CEO’su Alastair Westgarth yaptığı açıklama Balon temelli internet hizmeti için ciddi bir planlama gerektiğini,GSM operatörleri ile işbirliği yapmaları gerektiği ve uçuş izni almalarının gerektiğini belirtti.

“Yaşadığımız tecrübe bize gösteriyor ki bir konuda hazırlıklı olmak, ihtiyaç anında tepki vermeye kıyasla çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya koyuyor. Balon temelli internet hizmeti sağlamak için çok ciddi planlama gerekiyor. Bunun için önce bölgede altyapı çalışmaları yapmak zorundayız. Akabinde, GSM operatörünün ağına dâhil olmalı, uçuş izni ile birlikte gerekli izinleri almalı ve balonlarımızı ilgili bölgeye sevk edebilmeliyiz. Tüm bu şartların sağlandığı bölgelerde tepki verme süremiz haftalara kıyasla günler hatta sadece saatler alıyor. “

Loon CEO’su Alastair Westgarth, amaçlarının sadece afet ve felaket gibi anlarda ortaya çıkmak olmadığının altını çiziyor. CEO, her koşul altında milyarlarca insana mobil internet hizmeti götürebilmeyi arzuladıklarını belirtiyor. Loon şirket yetkilileri amaçları kapsamında Afrika’yı da içine alan bir servisin hazırlıklarına başlandığını açıkladı. Servis hazırlıklarının bu yıl içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini açıklayan şirket yetkilileri 2019 yılı içerisinde sistemi faaliyete geçilebileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir:  Huawei Krizinde Google'dan Geri Adım

Loon Projesi Nedir?

Loon LLC, kırsal ve uzak bölgelere İnternet erişimi sağlamaya çalışan bir Alphabet Inc. kuruluşudur. Şirket, stratosfere yerleştirilmiş yüksek irtifa balonlarını, yaklaşık 18 km yükseklikte, 4G-LTE hızlarına kadar hava kablosuz bir ağ oluşturmak için kullanır.

Kaynak
Medium
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı