Google, Guetzli adı verdiği görüntü sıkıştırma teknolojisini açık kaynaklı hale getirdi. Guetzli algoritması dosya boyutunda yüzde 35’e kadar tasarruf sağlıyor. Google’ın açık kaynak blogunda yapılan açıklamaya göre göre Guetzli, JPEG…

Google’ın açık kaynak JPEG sıkıştırma teknolojisi: Guetzli

Google’ın açık kaynak JPEG sıkıştırma teknolojisi: Guetzli

Google, Guetzli adı verdiği görüntü sıkıştırma teknolojisini açık kaynaklı hale getirdi. Guetzli algoritması dosya boyutunda yüzde 35’e kadar tasarruf sağlıyor.

Google’ın açık kaynak blogunda yapılan açıklamaya göre göre Guetzli, JPEG dosyalarını mevcut yöntemlerden yüzde 35 daha küçük hale getiriyor. Bu sayede görsellerin ve web sayfalarının yüklenmesi de daha hızlı gerçekleşiyor.

Şekil 1. Mavi gökyüzüne karşı asılı bir telefon hattının 16×16 piksel sentetik örneği – geleneksel olarak JPEG sıkıştırma algoritmalarının muzdarip olduğu bir durum. Sıkıştırılmamış orijinal solda. Guetzli (sağda), libjpeg’den (ortada).

Google, Guetzli’de renk alanı değişimi ve niceliksel açıdan farklı ve çok aşamalı bir sıkıştırma uygulandığını söylüyor. Diğer yandan bu sıkıştırma yönteminin mevcut yöntemlerden çok daha fazla zaman istediğini de ekliyor.

İlginizi Çekebilir:  Google Play Ödülleri 2017’nin adayları belli oldu !

Guetzli algoritmasını  yakından tanıyabilir ve Guetzli Github sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.