Haberler

Google’dan Kendi Kendine Çekim Yapabilen Kamera: “Clips”

Dün akşam yapılan Google etkinliğinde yapay zeka sayesinde kendi kendine çekim yapabilen Clips adındaki kamerasını tanıttı.

Google’ın yeni fotoğraf makinesi Clips’in üzerinde lens ve bir düğme bulunurken cihazın üzerinde ekran bulunmuyor.Cihaz üzerinde bulunan yapay zeka sayesinde sürekli öğreniyor ve kendini geliştiriyor.Bulunduğu ortamı analiz ederek kayıt yapmak için en iyi zamanı tespit ediyor. Daha önceki öğrenmeleri sonucunda veri tabanına kaydettiği tanıdık bir yüzü yahut bir evcil hayvanı tespit ettiği zaman çekim yapabiliyor.

12MP çözünürlüğünde bir sensöre sahip olan kamera 130 derecelik çekimler yapabiliyor. Saniyede 15 kare çekebilen kamera yaklaşık 3 saatlik kullanım süresi sunuyor.Yapay zeka sayesinde fazla hafıza da tüketmiyor.

Telefonunuzdaki  uygulamadan görüntülerinize ulaşabiliyorsunuz. İstediğiniz görüntüleri Google Fotoğraflar özelliği ile bulut sistemine yedekliyorsunuz. Ayrıca kaydettiğiniz videolarınızdan da GIF’ler ve kısa filmler yapabilme imkanına sahipsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Teknoloji dünyasının en zengin 10 ismi

Google Clips’in, kullanıcılarda kişisel gizlilik endişesi yaratması mümkün.Bu endişeleri kısmen giderecek bazı özelliklerde cihazda mevcut.  Cihaz açık olduğunda üzerindeki beyaz LED lambası yanıp sönüyor.Cihazın üzerinde bir mikrofon bulunmuyor.Mobil veri ya da Wi-Fi bağlantınızdan eriştiğiniz internetin ne kadar veri tükettimini kontrol etmek suretiyle kameranın sizi izleyip izlemediği anlayabiliryorsunuz.

Google Clips’in Teknik Özellikleri
  • 12 MP sensör, 130 derece görüş açısı
  • 3 saat kesintisiz çalışma
  • 16 GB hafıza
  • iOS ve Android desteği
  • Makine öğrenimi
  • Yapay zeka
  • Yüz tanıma

Google Clips 249$ fiyat etiketi ile yıl sonunda satışa sunulacak.Tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz…

https://youtu.be/Br7hZu0WKKQ

Kaynak: The Verge

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı