Kol Bozuk

Google Stadia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oyun dünyasını değiştirecek bulut tabanlı oyun sistemi Google Stadia hakkında bilinmesi gerekenler

Teknoloji devi Google, San Fransisco şehrinde gerçekleştirilen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda  Stadia adını verdiği bulut oyun sistemini bugün resmen tanıttı.

Projeyi basitçe özetleyecek olursak Stadia, platformlar arası destek sunarak istediğiniz oyunu istediğiniz cihazda oynamanızı sağlayacak.

Stadia, gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil başka bu sunucuda çalışıyor. Bu açıdan yüksek sistem ihtiyacını ortadan kaldıran Google Stadia, Chrome üzerinde kullanılabiliyor.

Örnek olarak Devil May Cry 5’i iPhone’unuzda, Dead Cells’i akıllı televizyonunuzda veya Apex Legends’ı Mac’inizden oynayabileceksiniz.

Stadia, oyun geliştiricilerinin oyunlarını satması için yeni bir pazar olarak karşımıza çıkacak. Örnek verecek olursak, YouTube’dan bir oyunun fragmanını izlediğinizde videonun sonunda ‘Oyna’ şeklinde bir buton belirecek kısa bir süre sonra oyunu oynayabileceksiniz.

Dijital asistan Google Assistant ile Chromecast desteklerine de sahip olan servis, bu sayede televizyonda da büyük oyunlar oynanabilmesine imkan tanıyor.

Google, Stadia’da görüntü kalitesinin 4K 60 FPS’ye kadar çıkarabildiğini, ileride ise 8K çözünürlük ve 120 FPS desteği sunacaklarını duyurdu.

Google Stadia’nın Oyun Kolu Belli Oldu

Google’ın bulut oyun sistemi Stadia için geliştirdiği oyun kolunun özellikleri belli oldu. Stadia’nın oyun kolu, üç farklı tasarım ile karşımıza çıkacak. Wi-Fi aracılığıyla Google sunucularına bağlanan bu oyun kolu, oyunu hangi cihazda oynamak istediğinizi tanımlayacak.

İlginizi Çekebilir:  Angry Birds: Blast İlk İzlenim

Standart tuşlara ek olarak Stadia’nın oyun kolunda iki özel tuş bulunuyor. Bunlardan biri oyunlarınızı kaydedip YouTube’dan paylaşmanıza yararken, diğeri ise oyun içi ipuçları alabileceğiniz Google Asistan’ı kullanmanızı sağlıyor.

Oyun Kolu

Google: ‘PS4 Pro ve Xbox One, Bir Stadia Etmez’

Sunucuların oyunculara en yakın mesafede olması için küresel veri merkezi alt yapısından yararlanan Google, AMD ile 10.7 teraflop gücünde özel bir GPU geliştirdi.

PS4 Pro 4,2 GPU teraflop, Xbox One X ise 6,0 GPU teraflopta çalışıyor. Stadia, 10,7 GPU teraflopuna sadece tek bir GPU ile ulaşabiliyorken daha fazla GPU ile daha hızlı çalışabilir. Bu da daha gerçekçi ve daha akıcı bir oyun performansı sunabilir.

Teraflop: GHz’den daha yüksek işlemci kapasitesini ifade eden bir parametre

Google Stadia PS4 XBOX

Google Stadia’daki Belirsizlikler

Google, Stadia‘nın 2019 içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa‘nın diğer belirli bölümlerinde aktif edileceğini belirtiliyor. Amerika,Kanada ve İngiltere dışındaki ülkelere ne zaman geleceği belirsizliğini koruyor.

Düzgün bir oyun keyfi için kaç MB internet hızı gerekiyor henüz tam olarak açıklanmıyor. Servisin ve kolun  ücreti hale belirsizliğini koruyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı