Geçtiğimiz günlerde sahte bir geliştirici, adını ‘Update WhatsApp’ olarak belirlediği logosu WhatsApp’ınkiyle aynı olan bir uygulamayı Google Play Store’da yayınladı. Uygulama, Google tarafından farkedilip kaldırılıncaya kadar 1 milyondan fazla indirme…

Google Play’daki Sahte WhatsApp Uygulaması 1 Milyon Kez İndirildi

Google Play’daki Sahte WhatsApp Uygulaması 1 Milyon Kez İndirildi

Geçtiğimiz günlerde sahte bir geliştirici, adını ‘Update WhatsApp’ olarak belirlediği logosu WhatsApp’ınkiyle aynı olan bir uygulamayı Google Play Store’da yayınladı. Uygulama, Google tarafından farkedilip kaldırılıncaya kadar 1 milyondan fazla indirme aldı. Uygulama, popüler mesajlaşma servisi WhatsApp’ın bir güncellemesi gibi görünüyordu.

Ayrıca, sahte geliştirici, bulduğu bir açıkla gerçek WhatsApp uygulamasının üzerinde görülen orijinal geliştirici adını da kopyaladı. Kendi uygulamasını WhatsApp Inc. tarafından geliştirilmiş gibi gösteren sahte geliştirici, yaptığı uygulamayla reklam gelirleri elde etmeye çalıştı.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'dan Dünya Genelindeki Kesinti ile İlgili Açıklama

Google’ın bu tip sahte uygulamalara yer vermediği biliniyor. Zira sahte girişimci de Google’ın buna izin vermediğini bilerek orijinal uygulama geliştiricisinin adını kullandı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uygulamanın amacı reklam geliri elde etmekti. Ancak kişisel verileri elde etmek için de kullanılabilirdi. Konuyla ilgili görüşlerini belirten Anti-virüs şirketi Avast’ın güvenlik araştırmacısı Nikolaos Chrysaidos, bu tür bir sızmanın daha önce birçok kez yapıldığını söyledi. Chrysaidos, on milyon kez indirilen sahte bir Facebook uygulamasının olduğunu söyledi.

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.