Eğitim Şart

Google for Education Nedir?

G Suite for Education, Google’ın okullara ve eğitim kurumlarına ÜCRETSİZ olarak sunduğu üretkenlik uygulamalarının temel bir paketidir. Bu iletişim ve işbirliği uygulamaları Gmail, Takvim, Sürücü, Dokümanlar ve Siteler’i içerir ve bir G Suite for Education hesabı, Google tarafından desteklenen düzinelerce diğer ortak çalışma araçlarına erişimin kilidini açar. Bu uygulamaların tümü tamamen çevrimiçi (veya bulutta) mevcut; bu da tüm eserlere İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebileceği anlamına geliyor. Bir okul Eğitim için G Suite’i kabul etmeye karar verdikten sonra okul alan adlarını (web adresi) kaydedebilir ve tüm öğretmen ve öğrenci hesaplarını yönetici bir gösterge panosundan yönetebilirler.

Okula kayıtlı bir e-posta adresi G Suite for Education’a kaydolduktan sonra, öğretmenler ve öğrenciler bir giriş ile G Suite Çekirdek Hizmetleri’ne ve tüm etkinleştirilmiş G Suite uygulamalarına erişebilir.

 

G Suite for Education, Google Drive’da öğrencilerin çalışmalarını herhangi bir cihazdan oluşturmasına, ortak çalışmasına ve bunlara erişmesine olanak tanıyan temel bir araç seti sağlar.

 

 

G Suite’te oluşturulan tüm işler, öğretmenlerin ve öğrencilerin herhangi bir cihazdan erişmesine, düzenlemesine ve ortak çalışmasına olanak tanıyan buluta kaydedilir.

Öğrenciler ve öğretmenler işleri kesintisiz bir şekilde kaydedebilir ve eşzamanlı ve eşzamansız olarak işbirliği yapabilir.

Google for Education uygulaması üç kısımdan oluşuyor. Bu bölümler ve Google’ın kullandığı sloganlar ise şöyle:

Ücretsiz Üretkenlik Araçları: Classroom, Gmail, Dokümanlar ve daha fazlası ile işleri basitleştirin, zaman kazanın.

Sınıf İçeriği: Öğretmenler tarafından onaylanmış binlere uygulamaya ve kitaba ulaşın.

İlginizi Çekebilir:  Okulda Kodlama: Finlandiya Avrupa'da Lokomotif Olur mu?

Cihazlar: Uygun fiyatlı ve yönetimi kolay dizüstü bilgisayarlara ve tabletlere sahip olun.

Türkiye Google ile işbirliğine giderek  2016 yılının Nisan ayında yapılan protokol toplantısı  ve akabinde İstanbul, Eskişehir, Antalya Ankara ve İzmir’deki 5 okulda pilot çalışmalara başladı. Protokol Google for Education bünyesinde yer alan “Google Üniversite Seçimim” adlı uygulama için yapıldı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı protokol imza töreninde şu açıklamaları yapmıştı: “Google ile başlattığımız bu iş birliğiyle, günlük hayatın bir parçası haline gelen uygulamaların, eğitim ve öğrenme için de yeni pencereler açması sağlanacaktır. Pilot çalışmalarda eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin, teknolojiyi eğitim için araç kılma becerilerini gözleme imkanı bulacağız.” Yine aynı toplantıda yer alan Google Türkiye Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı da “Amacımız, Türkiye’de 210 üniversitedeki 10 bin 700’den fazla programı öğrencilerin kolay şekilde takip edebilmesi, araştırabilmesi ve hayatları için en doğru kararı verebilmesi.” ifadelerini kullanmıştı. Kirazcı ayrıca Google’ın bu projeyi(Google Üniversite Seçimim) Türkiye için yaptığını ve bir yıla yakın bir süredir bu uygulama için çalıştıklarını sözlerine eklemişti.

Google Classroom ile yeni bir sınıf oluşturma videosu izlemeden önce Google’ın Classroom için kullandığı slogana bir bakalım: “Daha az kağıt, daha çok öğretim”. Öğretmenler ve öğrencilerle birlikte dizayn edilen Google Classroom, sınıfta kolayca bağlantı kurma, öğrencilerin derslerdeki ilerlemelerini takip etme ve birlikte daha fazlasını başarabilme olanağı sunuyor. Yorum sizin. Artık videomuza geçebiliriz. İzlemek için tıklayınız.

 

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı