Yazıhane

Giyilebilir Termoelektrik Güneş Jeneratörü Geliştirildi

Mühendisler, bir binanın dış duvarlarından,  pencerelerinden  ve hatta giysilerimizden  elektrik üretebilen yeni üst düzey bir enerji toplama sistemi geliştirdiler.

Son dönemde ; vücut sıcaklığı ve çevre sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkını kullanan giyilebilir termoelektrik (TE) jeneratörlerin incelenmesinde büyük bir artış oldu. Bununla birlikte, vücut ısısına dayanan giyilebilir TEG tekniklerinin en büyük dezavantajlarından biri olan  sıcaklık farkının sadece 1 – 4 derece Celsius olması  durumu   ticarileşmeyi engelledi.

İlginizi Çekebilir:  Gelişen Dünyaya Karşı Dönüşen Enerji

Geliştirilen yeni cihazın çalışma prensibi;  sıcak ve soğuk taraflar arasındaki sıcaklık farkına dayanmaktadır. Sıcaklık farkı, vücut ısısı ile tahrik edilen giyilebilir termoelektrik jeneratörlerin 1.5 ila 4.1 °C’lik tipik sıcaklık farklarından çok daha yüksek olan 20.9 ° C’ye kadar yükseltilebilir. Araştırma ekibi, giyilebilir güneş termoelektrik jeneratörünün sıcaklık farkını artırarak verimliliği daha da artırmanın gelecek için umut verici bir gelişme olduğunu belirttiler.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı