Haberler

Giyilebilir Teknolojide Farklı Boyut: “Tech Tats” adı verilen dövmeler

Chaotic Moon adlı yazılım tasarım ve geliştirme şirketi 2015 yılının Kasım ayında ‘Tech Tats’ adını verdikleri içerisinde LED ışıklar ve mikrokontrol sağlayan elektrik düzeneği de olan dövmelerin prototipini tanıtmıştı. Birçok giysi ve nesne ile beraber sıkça duyduğumuz ve geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan giyilebilir teknoloji kavramı bir anlamda insanın derisine işlenerek farklı bir noktaya taşınmış oldu.

Şirket CEO’su Ben Lamm bu yeni ürünün giyilebilir teknolojinin bir sonraki adımı olacağı iddiasında bulunmuştu. Tech Tats geçici ve elektrik ileten mürekkep kullanıyor. Onları küçük akıllı cihazlara dönüştüren küçük sensörler ve izleyicilere sahip. Şimdiye kadar bu teknoloji, vücut ısısını takip etme, stres kaynaklı terlemeyi tespit etme, nabız değerleri gibi sağlıkla ilgili birçok değer ve bilgiyi ile istenilen uzmanla paylaşabiliyordu. Artık bankacılık sektörüyle de entegre olan bu teknoloji, kredi kartı gibi cüzdanda taşınan şeylerin bilgilerini de saklayabiliyor ve gerektiğinde kullanımına olanak sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Giyilebilir Termoelektrik Güneş Jeneratörü Geliştirildi

Tech Tats dövmelerin bir başka özelliği de konum bilgisi iletmesi. Örneğin eğlenmek, gezmek amaçlı ailecek gidilen ve özellikle kalabalık olan yerlerde anne babalar çocuklarının kolundaki bu dövme sayesinde konum bilgisine ulaşabiliyor. Dövmeler kalıcı değil suyla kolaylıkla vücuttan silinebiliyor.

Tech Tats tanıtım videosu izlemek için tıklayınız.

 

 

Etiketler

Aykut Battal

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. 2015 yılında Şanlıurfa'da öğretmenlik görevine başladım. Halen bir ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Teknolojinin hemen her boyutuyla ilgilenmekle birlikte teknoloji-insan ilişkisi bağlamında modern zamanlarda teknolojinin insan hayatındaki yeri gibi konularla yakından ilgiliyim. Düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı