Eğitim Şart

GitHub, En Popüler Programlama Dillerini Açıkladı!

Yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisi olan GitHub, en çok etkileşim gören projelere göre belirlenen en çok kullanılan programlama dillerini açıklayan ‘Octoverse’unu raporunu paylaştı.

GitHub’ın 200 ülkede, 337 farklı programlama dilinde toplam 24 milyon kullanıcısı bulunuyor.Bu kullanıcıların arasında Apple, Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin çalışanları da bulunduğunu hatırlatalım.

GitHub’a göre en çok kullanılan 15 programlama dili

15) Objective-C

C programlama dilinin bir dalı olan Objective-C, hala iPhone uygulama geliştiricilerinin kullandığı en popüler dil.

14) Scala

Scala ilk olarak 2004 yılında Oracle’ın Java’sıne rakip olma amacı ile ortaya çıkmıştı. En büyük gücü, büyük ölçekli yazılımların Scala ile daha kolay üretilebiliyor olması.

13) Swift

Apple, Swift’i ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürdü ve uygulama geliştirmek için çok daha pratik bir yol olduğunu iddia etti.

12) Shell

Shell tam olarak bir programlama dili değil. Teknik olarak shell script, işletim sisteminde önceden var olan komutların çalıştırılmasını sağlar.

11) TypeScript

2012 yılında Microsoft tarafından yayınlanan TypeScript, JavaScript ile yakından ilişkilidir ve büyük boyutlu uygulamaları çalıştırmak için geliştirilmiştir.

10) C

İlk kez 1970’lerin başında ortaya çıkan C dili, günümüzde hala en popüler programlama dilleri arasında.

9) Go

İlk olarak Google’ın muazzam işlem yoğunluğu olan gelişmiş arama motorunu çalıştırmak için geliştirilen bu dil, daha sonrasında arama motoru oluşturmak isteyenler için popüler oldu.

İlginizi Çekebilir:  Dünyada ve Türkiye'de Kodlama Eğitimi Hangi Seviyede?
8) C#

C-Sharp olarak telaffuz edilen bu programlama dili de Microsoft tarafından geliştirildi ve çoğunlukla iş yazılımları için kullanılmaktadır.

7) CSS

Web siteleri ya da tarayıcı tabanlı uygulamalar geliştirmek için en sık kullanılan programlama dillerinden biridir.

6) C++

C programlama dilinin bir dalı olarak ilk kez 1983’te ortaya çıkan C++, o zamandan günümüze en çok kullanılan dillerden biri oldu ve bugün masaüstü uygulamalardan sunucu altyapılarına kadar her yerde karşımıza çıkabiliyor.

5) PHP

Yahoo ve Facebook gibi pek çok devasa şirket, web sitelerinde PHP programlama dilini kullanmaktadır. Bununla birlikte birçok programcı da PHP’den ısrarla nefret ediyor.

4) Ruby

Sloganı ‘programcıların en yakın arkadaşı’ olan Ruby, okunması ve yazılması çok kolay olduğu için oldukça popüler.

3) Java

Java, 1991’de Sun Microsystems tarafından interaktif televizyon sistemleri için geliştirildi. Ardından Oracle, Sun’ı satın aldı ve Java’yı bambaşka bir yere taşıdı. Günümüzde Android uygulama geliştiricilerinin en çok kullandığı dil konumundadır.

2) Python

Python ilk kez 1989 yılında ortaya çıktı ve hayranları tarafından okunabilirliği kolay olduğu için çok sevildi. Çoğu programcı Python’un en kolay programlama dili olduğunu savunuyor.

1) JavaScript

JavaScript, modern web’in temelini oluşturmaktadır.Yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.

GitHub’ın raporunun tamamına BURADAN ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Business Insider

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı