HaberlerYazıhane

Geliştirilmiş İHA’lar Terör Örgütünün Kabusu Olacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, ANKA-S İHA sisteminin hâlihazırda sahip olduğu kabiliyetlere ilave olarak uydu üzerinden kontrol, telsiz rölesi, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini içereceğini açıkladı.

ankaBu kapsamda 10 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin 2017 yılında başlayacak teslimatlarının 2018 yılında tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilmekte olan ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) sisteminin seri üretimine yönelik sözleşmenin TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. arasında 25 Ekim 2013 tarihinde imzalandığını hatırlattı. Yapılan açıklamada, bu kapsamda 23 bin feet irtifada 18 saat görev yapabilecek olan ANKA-S İHA sisteminin hâlihazırda sahip olduğu kabiliyetlere ilave olarak uydu üzerinden kontrol, telsiz rölesi, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini içereceği kaydedildi. Açıklamada, sözleşme kapsamında 10 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin 2017 yılında başlayacak teslimatlarının 2018 yılında tamamlanmasının planlandığı ve halihazırda kalifikasyon sürecinin devam ettiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin Alacağı S-400 Hava Savunma Sistemi Hakkında Her Şey

Kaynak: İlker Turak / İHA

Etiketler

Can Ahmet Fidan

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunuyum. Eylül 2014'ten beri öğretmenlik görevi yürütmekteyim. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığında İlçe Mebbis/DYS Yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Bir Öğretmenin Eseriyim. Teknolugat.com'da sizlerle buluşmak, paylaşmak ve taze kalmak için yazar olarak bulunmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı