Haberler

Geliştirilen Yapay Cilt Robota Hissetme Yeteneği Kazandırıyor

Houston Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, esnek bir elin sıcak ve soğuk arasındaki farkı algılayabilmesi için yapay bir cilt görevi görebilir ve geniş bir biyo medikal cihaz yelpazesi için avantajlar sunabilen, gerilebilir elektronik alanında bir gelişme olduğunu bildirdi.

Araştırma görevlilerinden Cunjiang Yu, üretilen yarı iletkenin % 50 oranında uzatılmasında dahi elektronik birleşenlerin işlevselliğini koruduğunu belirtti.Geliştirilen teknoloji; herhangi bir özel mekanik yapı olmaksızın gerilebilirliği sağlayan kauçuk kompozit formatındaki ilk yarı iletken olarak da  göze çarpmaktadır.

Araştırmacılar , geleneksel yarı iletkenlerin kırılgan olduğunu ve bunları başka  esneyebilen malzemelerde kullandıklarının karmaşık bir mekanik sistem gereksinimi duyduğunu ve bu tür yapıların  yeni keşfedilen teknolojiden  hem daha karmaşık  hem de daha pahalı olduğunu bahsettiler.

Üretilen yapay cildin sıcak ,soğuk arasındaki farkı algılayabilmesinin yanında aynı zamanda ele gönderilen bilgisayar sinyallerini yorumlayabildiği ve işaret diline çevirebilmek özelliğinin olduğu belirtildi.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı