Yazıhane

Geliştirilen Süper Tahta Teknolojisi Çeliğin Yerini Alacak

Maryland Üniversitesi, College Park (UMD) mühendisleri,  şimdiye kadar olduğundan  on kat daha güçlü , darbelere karşı dayanımlı ve birçok titanyum alaşımından daha iyi mekanik özelliklere sahip  olan ahşap geliştirdiler. Araştırmacılar geliştirilen ahşap teknolojisinin aynı zamanda çelik kadar güçlü 6 kat daha hafif olduğunu belirttiler.

Aalto Üniversitesi’nden profesör olan Orlando J. Rojas’a göre teknolojinin en göze çarpan tarafının; sınırlı miktarda konsantre odun özünün(lignin)  odun hücreleri arasında yapışkan görevi alarak mekanik özelliğini iyileştirdiğinden bahsetti.Sınırlı miktarda odun özü hidrojen bağlanması ve polifenolik bileşiğin uyguladığı yapışma arasındaki ince dengeyi belirlemektedir.Elde edilen ahşap yoğunluğu ile  artan mukavemetle beraber , darbe direncinin de  artmasına imkan sağlamaktadır.

Araştırmacılar ;bu ahşap teknolojisinin otomobilllerde , uçaklarda , binalarda uygulanabilmesinin mümkün olduğunu , yakın zamanda uygulamalara başlanacağından söz ettiler.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı