Haberler

Geçmişteki araştırmalara göre en verimlisi : Güneş enerjisinin sıvı depolanması

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesinde araştırmacılar, bir kimyasal sıvıda verimli bir şekilde güneş enerjisi depolanabileceğini kanıtladılar. Bu depolanan enerji ; taşınabilir ve gerektiğinde ısı olarak kullanılabilmektedir.

Geliştirilen kimyasal sıvı güneş enerjisinin depolanmasını ve taşınmasını mümkün kılar. Süreç , ışığa maruz kaldıkça quadricyclane’e dönüşen organik bileşik norbornadiene dayanır.

Profesör Kasper Moth-Poulsen ve araştırma ekibinin yönettiği projede ile geliştirilen teknikle  güneş enerjisini kimyasal bağlar halinde depolayabilmemiz ve enerjiyi ihtiyacımız olduğunda ısı olarak bırakabilmemiz anlamına geldiğini belirttiler. Kimyasal enerji depolamasını su ısıtan  güneş paneli ile birleştirmek, gelen güneş ışığının yüzde 80’inden fazlasını dönüştürmeyi mümkün kılmaktadır.

Araştırma projesi altı yılı aşkın bir süre önce Chalmers’da başlatıldı ve araştırma ekibi, 2013’te ilk kavramsal gösteri için katkıda bulundu. O günlerde, güneş enerjisi dönüşüm etkinliği yüzde 0.01 olmuş ve pahalı element rutenyum bileşikte önemli bir rol oynamıştır. 4 yıl sonrasında ise; sistem, gelen güneş ışığının yüzde 1.1’i potansiyel  kimyasal enerji olarak depolama teknolojisi gelişmiştir. Ayrıca, rutenyum yerini daha ucuz karbon temelli elementlerle değiştirmiştir.

                                 [youtube https://www.youtube.com/watch?v=aAGMcmouzeU]

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı