Lügat

Galaxy S10 Ailesine Yeni Gelen HDR10+ Nedir?

Görüntüleme teknolojileri artık inanılmaz boyutlara ulaştı.İlk olarak Full HD ardından  2K çözünürlük , 3D görüntü özellikleri gibi birçok yenilik geldi. Günümüzde en yeni gelişmeye ise 4K çözünürlük, yüksek kalite renk modları ve HDR sistemleri oldu diyebiliriz. Görüntüleme teknolojisinin geldiği son nokta ise HDR10 teknolojisinden sonra HDR10+ teknolojisi.

Samsung, Unpacked2019 lansmanında tanıtılan yeni amiral gemileri Galaxy S10‘lar önce ki  amiral gemilerinde olduğu gibi QHD çözünürlükte Super AMOLED ekranlara sahip. Fakat Galaxy S10 ekranlarını, önceki modellerden daha iyi hale getiren çok önemli bir özellik bulunuyor; HDR10+. Samsung gibi bir dünya devinin bünyesine kattığı HDR10+ nedir?

Yeni Samsung S10+

HDR10+ Nedir?

HDR, 4K TV‘de bulabileceğiniz en iyi özelliklerden biridir. “Yüksek dinamik aralık” anlamına gelir ve TV’nizin çok daha geniş bir renk yelpazesine sahip olmasını sağlar.Bu da daha kapsamlı renk aralığı, resmi daha gerçekçi hale getirir.

HDR özellikli bir ürün satın aldıktan sonra bile, HDR size daha iyi renkler sunmaz. Bir televizyonun büyüsünün çalışabilmesi için HDR özellikli içeriğe ihtiyacı var.

Yeni televizyonlar HDR10+ içeriği için destek kazanıyor. Diğer HDR standartları, HLG (Hibrid Log Gamma) ve Technicolor Advanced HDR’yi içerir, ancak bunlar yaygın değildir.

İlginizi Çekebilir:  Google,Veri Toplamak İçin Telefonlarımızı mı Dinliyor?

HDR10+ Ne Gibi Yenilikler Sunacak?

Yeni HDR10+ standartı tamamen renk sistemleriyle alakalı değil. HDR10 da renk sistemleri bir bütün olarak algılanıyor ve görüntünün tamamında renk düzeni sağlanıyordu.

Şimdi ise  biraz daha farklı bir yapıya artık görüntünün her sahnesinde özel olarak farklı renk sistemleri kullanılmaya başlanmış durumda. Ayrıca yine dinamik yapı sayesinde sahne içerisinde farklı parlaklık değerleri ve farklı tonlamaların da yapılacak olması görüntü kalitesinin de renk doygunluğuyla doğru orantılı bir şekilde değişmesini sağlamış durumda. Kısacası HDR10+ teknolojisiyle beraber sahnelere göre değişen dinamik bir ton haritalama özelliği devreye giriyor.

HDR10 ve HDR10+ Karşılaştırma

Yeni görüntü standartları yüksek çözünürlük değerleriyle beraber şimdiye kadar ki en yüksek kalitede görüntülerin sunulmasını da sağlamış olacak. Özellikle 8K çözünürlüklü ekranlarda kullanıldığını düşünecek olursak HDR10+ görüntü standartları çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlanmış olacak.

HDR10 +, HDR kaynak içeriğinden gelen kontrastın en iyi şekilde gösterilmesi için sahne-sahne ayarlamaları sağlar. Açık kaynak kodlu olması, lisans / telif hakkı yok ve bu nedenle HDR10 + sertifikasyonu ve logo programı ile kaliteye sahip üreticiler ve içerik üreticileri tarafından kolayca kullanabilirler. Samsung

 

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı