Lügat

FPS(Frame Per Second) Nedir?

Fps nedir, bu yazıda Fps ile ilgili akıllarda hiç soru kalmasın, her yönüyle inceleyelim istedik.

Fps Ne Demek?

Fps “Frame per second” kısaca tek saniyede ekrana aktarılan kare demektir. Video özelliklerine göre saniyedeki yakalamış oldukları kare sayısı 15 Fps saniyede 15 kare yakalıyor anlamına gelir. Aslında ne kadar fazla kare yakalıyorsa o kadar sağlam ve temiz görüntü demek. Altta bulunan fotoğraftan neyi ifade ettiğini çok rahat anlayabilirsiniz.

fps karsılastırma

Oyunlarda Fps Neye Göre Değişir?

FPS en önce ekran kartınıza bakar. Ekran kartınız ne kadar yeni teknolojiyle geliştirilmişse ve ramleri ne kadar çoksa fps’niz o kadar çok olur. Mesela 32 mb sdram teknolojisi ile geliştirilmiş bir TNT2’niz varsa (asus hariç) maximum fps’niz 30 civarındadır. Tabi hiç bi ayarla oynamazsanız… Ama öteyandan DDR ram kullanan 32 mb bir GeForce’unuz varsa fps’niz 100’e kadar çıkabilir ve oyunda hiç bi sorun yaşamazsınız. Örneğin karşınıza 4-5 adam çıksa bile bilgisayar hiç bir takılmaya uğramadan oyuna devam eder. Tabi yine FPS ramlerinizden anakartınıza, bilgisayarınızın yük durumuna (hard diskiniz tıka basa doluysa çok iyi bir performans beklemeyin) kadar bir çok şeye bağlıdır. Ama öncelik ekran kartı ve ramlerde! Kritik eşik 25 fps.

30-fps-vs-60fps

Alınan Fps nasıl ölçülür?

Bilgisayarınızdan aldığınız fps değerini üçüncü parti yazılım ve programlarla ölçülebilmektedir.

60 Fps Üstüne Çıkamamanın Sebebi Ne?

Monitörün yenileme hızına bağlı olarak fps belli değeri aşmakta zorlanabilir.Bu sorunu aşmak için ekran kartı veya oyunlarda ki Vsync seçeneğini kapatmak gerekir.

50-60 Fps Arasında Fark Var Mı?

Malesef insan gözü 50 ile 60 fps arasındaki farkı algılamaz. 30 fps üstü oyunlarda akıcı görüntü için en ideal orandır.

Ayrıca sinama filmlerindeki Standart Fps oranı 24 karedir. Zaten daha yukarıdaki değerlerin  gözlerin algılamasının zor olacağından kullanışlı olmayacaktır.

Bir sonra ki lügatımızda görüşmek üzere…

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı