Yazıhane

Fotoğrafçılığa ilk adım için, Canon EOS 700D

Canon’un başlangıç seviye makineleri arasında önemli bir yeri olan EOS 700D fotoğrafçılığa yeni başlangıç yapacak olanlar için özellikle üretilmiş bir makine. Başlangıç seviyesi için gerekli olan tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ele rahatlıkla oturan ve lens takılı olmadan yaklaşık 560 gr ağırlığıyla hafif sayılabilecek  ve DSLR olarak nitelendirilen makinelerinden biri. DSLR, ‘Digital Single-Lens Reflex’ kelimelerinin kısaltılmış hali. Türkçeye çevrildiğinde dijital lensi değiştirilebilir fotoğraf makinesi olarak karşımıza çıkıyor. DSLR cihazlar body(gövde) ve optik olarak iki modülden oluşuyor.

inceleme2

Teknik özelliklerine başlamadan önce dış görünüşünden bahsedecek olursak, dokunmatik özelliğe sahip 3 inç boyutunda olan ve özçekim yapmayı da sağlayabilecek döner ekrana ve gayet kullanışlı tuşlara sahip. Canon modelleri için kullanıcı dostu yakıştırılması yapılmasını sağlayan da bu özelliklerle birlikte kolay kullanıma sahip menünün olması diyebiliriz.

700D 18 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip. 9 farklı noktaya odaklanma yapılmasına olanak sağlayan AF(auto focus) özelliğine sahip. Kullandığı işlemci ise saniyede 5 fotoğraf çekebilme imkanı sağlayan DIGIC5. İşlemcisi için de başlangıç seviyelerinde kullanılan en hızlı işlemci diyebiliriz. Gövdesine baktığımızda makro, portre, manzara gibi farklı çekimler için -başlangıç seviyesinde olduğumuzla birlikte ince ayarları bilmediğimizi de hesaba katarsak- kolay seçimler yapmamızı ve bu seçimleri yaptığımızda gerekli ayarların otomatik olarak yapılmasını ve profesyonele yakın çekimler yapılmasını sağlayan bir kadram bulunmakta. 1080p(full hd) çözünürlüğe sahip çok kaliteli video ve filmler de çekebilirsiniz.

inceleme

Kaliteli fotoğraflar çekebilmek için iyi bir makinenin yanında iyi lenslere sahip olmakta çok önemli. Makine ne kadar iyi olursa olsun düşük özelliklerdeki bir lens bizi istenilen sonuca ulaştırmayabilir. İyi bir ekipman oluşturmak ve kaliteli fotoğraflara sahip olmak adına ekonomik olması ve kaliteli çekimler yapabilmesi nedeniyle dünyada en çok kullanılan lenslerden biri de olan 50mm f/1.8 II ve ek olarak makro çekimler yapmak  ve doğal yaşam fotoğrafçılığı için 75-300mm f/4.0-5.6 mükemmel tercihler olacaktır. Tabi ki sahip olunan bütçe ve ne tür çekim yapılmak istendiği, lens seçimi konusunda dikkate alınması gereken kriterler. Fotoğrafçılığa merakı olup da düşük bütçeyle profesyonele yakın çekimler yapmak isteyenler için Canon EOS 700D’nin ideal bir makine olduğunu söyleyebiliriz.

Canon 700D Özellikleri

  • 18.0MP CMOS Sensör
  • DIGIC 5 Görüntü İşlemcisi
  • 3.0″ Dokunmatik LCD
  • ISO 100-12800, (25600)
  • Sürekli AF Full HD 1080p Video
  • 5.0 fps Sürekli Çekim
  • 9-Nokta Cross Typei AF
  • Multi Shot Gürültü Azaltma
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı