Yazıhane

Evinizin Altından Fay Hattı Var Mı? Online Öğrenebilirsiniz?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerinin altından veya yakınından fay hattı geçip geçmediğini rahatlıkla öğrenebileceklerini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan deprem, geçmişte yaşanan sıkıntıları tekrar gündeme getirdi. “Deprem öncesinde ne yapılması gerektiği, depreme karşı ne tür önlemler alınması gerektiği ve deprem anında ne yapılması gerektiği” gibi konular tekrar tüm medya mecralarında konuşulur oldu.

Deprem ile ilgili  alınması gereken bir çok hayati önlem mevcut.. Fakat belki de en önemlisi yaşadığınız binanın depreme karşı dayanaklılığı ve binanızın yapıldığı yerin zeminin depreme uygunluğu…

Deprem ile ilgili duyduğunuz demeçte okuduğunuz her yazıda öncelikle olarak fay hatlarında bahsedilir.Nitekim ülkemizin deprem kuşağında bulunduğu düşünüldüğünde bir çok aktif fay hattı üzerinde yaşamımızı sürdürmek zorundayız.

İstanbul’da meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremle ilgili konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek depremin sadece İstanbul’u değil, Marmara bölgesindeki tüm şehirleri etkileyeceğini belirtti. Deprem konusunda genel bir değerlendirme yapan Er, bina güvenliği,zemin etüdü ve fay hattı bilgisine nasıl ulaşılacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Konu ile ilgili Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, İnsanların, internet üzerinden evlerinin neresinden fay hattı geçtiğini çok net bir şekilde görebileceklerini belirtti.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, “Bugün E-devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir.” Bir evin yada binanın fay hatlarına ne kadar mesafede olduğunun kesin olarak tespiti için zemin etüdü yaptırılması gerektiğine belirten Er, “Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenilebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  En İyi WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini rahatlıkla öğrenebileceklerini açıkladı.

Binanızın altından veya binanızın yakınından fay hattı geçip geçmediğini “BURADAN” öğrenebilirsiniz.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı