Yazıhane

Esnek Giyilebilir Elektronikler Vucüt Isısından Enerji Eldesi İmkanı Sunuyor.

North Carolina Eyalet Üniversitesi mühendisleri,   enerji kaynağı olarak yalnızca vücut ısısını kullanan, mevcut giyilebilir elektronik cihazların verimliliğine rakip olma potansiyeline sahip esnek termoelektrik enerji üreten cihaz tasarladılar.

Çeşitli sağlık ve çevresel etkileri izlemek için kullanılan giyilebilir cihazlar giderek popüler hale geliyor. Bu teknolojik gelişmenin öncesinde  mevcut giyilebilir cihazların performansı ve verimliliği vucut ısısını kullanılabilir enerjiye dönüştüren rijit cihazlara kıyasla düşük seviyede olduğu gözlemlenmekteydi.

North Carolina Eyalet Üniversitesi araştırmacılarından Türk mühendis Mehmet Öztürk ; geliştirilen teknolojinin en önemli  zorluklarından birinin termoelektrik elementleri güvenilir, düşük dirençli bağlantılar kullanarak seri bağlaması olduğunu belirtti. Öztürk, “Termal elektrik bacaklarını bağlamak için, EGaIn adı verilen yaygın, toksik olmayan bir alaşım olan galyum ve indiyum sıvı metalini kullanıyoruz . Bu bağlantıların elektrik direnci çok düşük, bu da üretilen güç dirençle ters orantılı olduğundan : Düşük direnç daha fazla güç anlamına geliyor” dedi.

Öztürk, gelecekteki çalışmaların parazit dirençleri daha da ortadan kaldırmak için materyalleri ve teknikleri kullanarak bu esnek cihazların verimliliğini artırmaya odaklanacağını söyledi.

 

 

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı