Yazıhane

Esnek Elektronik Deri, İnsan-Robot Etkileşimine Katkı Sağlıyor

İnsan derisi, çevre ile dokunsal etkileşime izin veren basınç, sıcaklık ve diğer hisleri tespit eden hassas sinir hücrelerini içermektedir. Robotlar ve protez cihazların bu yetenekleri kazanmalarına yardımcı olmak için bilim adamları ciddi yol kat edici çalışmalar ortaya koyuyor.

Elektronik cilt; protez cihazları, robotik ve sanal gerçeklik gibi birçok uygulamada kullanılabilmektedir. Karşılaşılan en büyük zorluk ise ; ultra ince elektrik devrelerinin karmaşık 3D yüzeylere aktarılması ve ardından elektroniklerin harekete izin verecek kadar bükülebilir ve gerilebilir olmalarıdır.

İlginizi Çekebilir:  İCloud Hesabınızı Nasıl Korursunuz?

Bazı bilim adamları bu amaç için esnek “elektronik dövmeler” geliştirdiler, ancak üretimleri tipik olarak yavaş, pahalı ve fotolitografi gibi temiz oda imalat yöntemleri gerektirmektedir. Mahmoud Tavakoli, Carmel Majidi ve arkadaşları entegre mikroelektronik ile ince film devreleri üretmek için hızlı, basit ve ucuz bir yöntem geliştirdiler.

Yeni yaklaşımla beraber  araştırmacılar ; sıradan bir masaüstü lazer yazıcı ile transfer dövme kağıdına bir devre şablonu çizdiler. Ardından şablonu,gümüş macunla kapladılar. Bir sonraki aşamada ise araştırmacılar , gümüş pastanın üzerine devrenin elektriksel iletkenliğini ve esnekliğini artıran bir galyum-indiyum sıvı metal alaşımı bıraktı. Son olarak da manyetik parçacıklardan yapılmış iletken bir yapıştırıcı ile mikro çipler gibi harici elektronikleri eklediler.

Araştırmacılar elektronik dövmeyi çeşitli nesnelere aktardılar ve bir robot protez kolunun kontrol edilmesi, insan iskelet kası aktivitesinin izlenmesi ve bir elin 3D modeline yakınlık sensörlerinin dahil edilmesi gibi yeni yöntemin çeşitli uygulamalarını sergilediler.

Video :

 

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı