Haberler

Eski Plaklar Dijitalleştirilip Internet Archive’a Yüklendi

ARChive of Contemporary Music (ARC), 1985 yılından beri dünyanın heryerinden müzik kayıtlarını toplayıp bu kayıtları mıuhafaza ediyor.ARChive of Contemporary Music (ARC),20. yüzyılın başlarında oldukça popüler olan 78rpm müzik kayıtlarını da toplayıp koruma altına almış ve bu kayıtları Great 78 Project isimli proje kapsamında dijitalleştirip  50 binden fazla plağı Internet Archive’a yükledi.

Eski plakların dijitaleştirilmesi ; plağı çalmak için hangi iğnenin kullanılması gerektiği,kayıt sırasında mikrofonun konumu, o dönemde standart bir oynatma hızı olmadığı için çalma hızınının ayarlanması gibi titizlikle üzerinde çalışılması gereken zor bir süreç.

Eski plakların dijitaleştirilmesi zor bir süreç olsa da  bu nadir eski plakların gelecek nesillere aktarılması için yapılması gerekiyor. Çünkü 20. yüzyılın başlarından 1960’lı yıllara kadar plak yapımında gomalak adlı bir hammadde kullanılıyordu. Bu nedenle plaklar oldukça dayanaksız bir yapıya sahiplerdi. Bu dayanaksız yapı sebebiyle bu plakların dijitalleştirilip muhafaza edilmesi elzem bir durum haline geldi.

Gomalak, hayvansal kökenli tek ticari reçinedir. Hindistan ve Tayland’a yaşayan lak böceğinin dişilerinin yine o bölgeye özgü Palas, Fikus, Kursum ağaçlarının (Akasya ve Sabun ağacı çeşitleri) dal ve gövdelerinde biriktirdikleri atıklardan rafine edilir.

İlginizi Çekebilir : 100 Yıllık Japon Animasyon Filmleri Artık İnternet Ortamında
İlginizi Çekebilir:  Apple: "Patlayan Kulaklıklardan Korsan Üreticiler Suçlu"

ARChive of Contemporary Music ve Internet Archive’ın ortak çalışmasıyla dijital ortama aktarılan eski kayıtlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : The Verge

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı