Eğitim Şart

En Popüler 10 Programlama Dili

Her yıl GitHub,milyonlarca yazılımcının tercih ettiği en iyi teknolojileri sıralayan Octoverse raporunu yayımlıyor.

Yazılım geliştiricileri ihtiyaçlarına göre bir çok programlama dilini kullanıyor.Açık kaynaklı kod yazan yazılımcıların bir nevi merkezi olan Github,düzenli olarak bu istatistikleri takip ediyor.Ve her yıl Octoverse raporu adı altında bu istatistiklerin sonuçlarını yayınlıyor.

GitHub tarafından yayınlanan bu rapor yazılım sektöründe hangi programlama dilinin daha popüler olduğu göstermesinin yanı sıra hangi programlama dilini öğrenmeliyim sorusunun cevabını arayan yazılımcı adaylarının sorusuna cevap niteliğinde…

GitHub’ın raporuna göre en popüler programlama dilleri şu şekilde sıralanıyor:

10. Ruby

Ruby, basitliği ilke edinmiş, açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Oldukça popüler birçok uygulamanın temelinde bu dil bulunur. Twitch, SoundCloud, Hulu, Zendesk, Square ve GitHub gibi uygulamalar Ruby ile yapıldı.

9. C

C, çok eski bir programlama dilidir ancak efsane olarak görülür. 1970’de ortaya çıkmasına rağmen günümüzde en çok tercih edilen dillerden biri olarak popülerliğini sürdürüyor.

8. Shell

Shell, işletim sisteminde belirli komutların çalışması için talimatlar veren bir bilgisayar programıdır. Shell dosyaları değiştirebilir, programları çalıştırabilir. Ayrıca sistem yöneticileri arasında oldukça popülerdir.

7. TypeScript

TypeScript, JavaScript’in süper güçlere sahip olan sürümü olarak tanımlanır. Bir diğer deyişle, JavaScript ile bağlantılıdır ancak daha büyük ölçekli programları destekleyebilir.

6. C#

C#, bir diğer adıyla C Sharp, Microsoft’un geliştirdiği bir dildir ve kurumsal müşterilerin kullandığı uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Aynı zamanda Java’ya çok benzer.

İlginizi Çekebilir:  Google,Veri Toplamak İçin Telefonlarımızı mı Dinliyor?

5. C++

C++’da C gibi 1970’lere dayanıyor ve bilgisayar bilimleri derslerinde başlangıç seviyesi olarak öğretilir. Birçok oyunda, işletim sisteminde ve uygulamada ana dil olarak kullanıldığı için hala aktif olarak kullanılmakta.

4. PHP

PHP, dinamik ve etkileşim içeren internet siteleri yapmak için kullanılır. Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler PHP kullanılarak oluşturuldu.

3. Python

Python, üst düzey bir programlama dilidir ve gittikçe büyümeye devam etmektedir. Başlangıç seviyesinde kolay bir dildir ancak genelde üst düzey programlama amacıyla kullanılır.

2. Java

Java, Sun Microsystems tarafından oluşturulan ve günümüzde Oracle’a ait olan nesne tabanlı bir dildir. Veri tabanları için ve aynı zamanda Android uygulamaları, bilgisayar uygulamaları ve daha fazlası için kullanılır.

1. JavaScript

JavaScript, hem kamu hem de özel sektörde kullanılan, her büyüklükteki organizasyona katkıda bulunan ve GitHub üzerinde kullanılan en popüler dildir. Bunun yanı sıra çoğu internet sitesinin temelinde yatan programlama dilidir.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı