Yazıhane

En İyi WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Milyarlarca kişi tarafından kullanılan en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a alternatif olan uygulamaları sizler için derledik.

Birkaç yıl önce Facebook’un satın aldığı WhatsApp, günümüz itibariyle milyarlarca kişi tarafından kullanılan en popüler mesajlaşma uygulaması konumunda..

ABD seçimleri sırasında Facebook, Rus destekli reklam ajansları tarafından ABD’deki seçmenleri hedefleyen reklamlarla dolup taşması ve Trump’ın seçim danışmanının “Facebook olmasaydı kazanamazdık” açıklaması skandal silsilesinin başlangıcıydı.Bu skandallar Camridge Analytica skandalı ile devam etti.

Açığa çıkan bu veri skandalları ve reklam politikaları düşünüldüğünde Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, bir çok kullanıcı için veri güvenliği açısından kaygı uyandırıcı durumda…

Telegram

Telegram, 200.000 kullanıcıya kadar grup mesajlaşma özelliği ve diğer kişilerle telefon numarası paylaşılmaması sebebiyle büyük mesajlaşma grupları tarafından tercih ediliyor.

telegram mesajlaşma uygulaması görseli

Telegram’ın bulut tabanlı mesajlaşma sistemi, gücünü dünyanın çeşitli yerlerine yayılmış sunuculardan alıyor; bu da uygulamayı en hızlı mesaj alıp verebilen mesajlaşma platformu haline getiriyor.

Viber

Kullanıcı sayısı eskisine göre düşmesine rağmen Viber, WhatsApp’ın sunduğu tüm özellikleri sunuyor ve çeşitli eklentiler sayesinde Spotify üzerinden müzik paylaşımı, konum paylaşımı gibi özelliklere de kavuşuyor.

viber mesajlaşma uygulaması görseli

Viber, aynı zamanda ‘Güvenilir Kişiler’ adlı bir özelliğe sahip. Karşı tarafın kim olduğunu daha rahat ve güvenli bir şekilde anlamanızı sağlayan bu özellik dolandırıcılıklara karşı oldukça etkili gibi görünüyor.Ayrıca Viber belirli konuşmaları gizleme ve mesajları PIN koduyla şifreleme gibi özellikler sunuyor.

Signal

Yüksek seviyede gizlilik sunan Signal, görüntülü ve sesli konuşmaya kadar tüm WhatsApp özelliklerini aynen taşıyan uygulama, Android sürümünde SMS uygulaması olarak da çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor.

signal mesajlaşma uygulaması görseli

Veri gizliliği alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından önerilen Signal, gönderilen mesajın belirli bir süre içerisinde otomatik olarak silinmesi gibi faydalı özelliklere de sahip.

Turkcell BiP

Yerli ve milli WhatsApp alternatifi denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan BiP, mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi özelliklerin dışında çeşitli kanallara abonelik ile birçok farklı hizmet sunabiliyor.

turkcell BİP mesajlaşma uygulaması görseli

Akıllı Faks ve mesajla para gönderme gibi özellikleriyle oldukça yenilikçi işlere imza atan BiP, Turkcell’in büyük imkanlarının sağladığı avantajlar sayesinde de her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.

WeChat

Tencent’in sahibi olduğu WeChat, WhatsApp’ın yasak olduğu Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması konumunda bulunuyor.

WeChat mesajlaşma uygulaması görseli

Ülkemizde o kadar yaygın olmasa da mobil ödeme sistemi olarak bile kullanılabilen WeChat, Facebook bünyesindeki WhatsApp’ı kullanmak istemeyenler için güzel bir alternatif durumunda..

Line

Japonya ve Güney Kore’nin en iyi mesajlaşma uygulaması olarak gösterilen Line, bilinen özelliklere ek olarak bazı eğlenceli özellikleri kullanıcılarına sunuyor.

Line mesajlaşma uygulaması görseli

Mesajlaşma dünyasına ‘çıkartma’ özelliğini ilk getiren uygulamalardan biri olan Line, aynı zamanda ücretli IP telefon hizmeti de sunuyor.

GroupMe

Grup mesajlaşma hizmeti sunan bu uygulama, çapraz platform desteği sunuyor. Uygulama, geçtiğimiz günlerde Microsoft çatısı altında bulunan Skype tarafından satın alındı.

Group Me mesajlaşma uygulaması görseli

Konum paylaşma, mesaj beğenme ve uygulamaya özel emojiler gibi güzel özellikler sunan GroupMe, gelecek vadeden mesajlaşma uygulamalarından biri olarak dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'tan Silmeniz Gereken Bilgileriniz
Kaynak
lifehacker
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı