Haberler

Elon Musk, Tweetleri ile Tesla’yı Zor durumda Bırakmaya Devam Ediyor

Elon Musk, Ağustos ayında attığı bir tweet ile Tesla’yı borsadan çekeceğini açıklamış; bu yüzden Tesla’nın hisseleri yükselmişti. Ancak Musk’ın aslında bu borsadan çekme işlemi için kimseye herhangi bir yazılı taahhütte bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Bu durum ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun(SEC) dikkatini çekmiş ve bir soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonucunda Musk,  kendisi ve şirketi adına 20’şer milyon dolar ve gelecek üç yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığı için aday olamama cezası aldı. Bu cezaların ardından Elon Musk biraz durulur dedik fakat durulmadı.

Elon Musk,4 Ekim Perşembe günü ise bir şok paylaşımda daha bulundu. Bu kez hedefinde kendisine soruşturma açan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) vardı. Musk yaptığı paylaşımda “Sadece ‘Açığa Satıp Zenginleştirme Komisyonu’ tarafından harika bir iş çıkarılmasını istiyorum. Bu nedenle isim değişikliği çok önemli” diyordu.

Ne var ki bu paylaşımda diyebilirsiniz.Fakat…

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu anlamına gelen SEC’in İngilizce’deki açılımı “Securities and Exchange Commission” şeklinde. Elon Musk ise SEC’i “Açığa Satıp Zenginleştirme Komisyonu” anlamına gelen “Shortseller Enrichment Commission” sözüyle anıyor.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk, Tesla İçin Doğru İnsan mı?

Bu paylaşımdaki anahtar kelime ise “Shortseller”… İngilizce’de “Shortsale” olarak geçen Türkçe’de “açığa satış” olarak bilinen finansal terim, şirket hisselerinin bilinçli olarak düşürülüp ucuza satılması anlamına geliyor. Bu paylaşım Musk’ın sadace SEC ile dalga geçtiği bir tweet değil ağır bir suçlama içeren bir tweet…

Musk’ın bu paylaşımı yatırımcılardan doğal olarak tepki aldı. Çünkü siz ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC)’e böyle bir suçlamada bulunursanız bir karşılığını görürsünüz. Ve bu karşılık büyük ihtimalle şirketinize zarar verecektir.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı