Yazıhane

Elon Musk, Tesla İçin Doğru İnsan mı?

Her şey Elon Musk’ın attığı bir tweet ile başladı.Elon Musk, Ağustos ayında attığı bir tweet ile Tesla’yı borsadan çekeceğini açıklamış; bu yüzden Tesla’nın hisseleri yükselmişti. Ancak Musk’ın aslında bu borsadan çekme işlemi için kimseye herhangi bir yazılı taahhütte bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Bu durum ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun(SEC) dikkatini çekmiş ve bir soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonucunda Musk, davadaki suçlamaları kabul ya da reddetmeden kendisi ve şirketi adına 20’şer milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. CEO, gelecek üç yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığı için aday olamayacak.

Bu süreç boyunca şirket hisseleri yüzde 20 düştü; şirketin piyasa değeri ise 12.2 milyar dolar azaldı.Bu son olayların ardından insanların akıllarında “Elon Musk, Tesla İçin Doğru İnsan mı?” sorusu oluştu.

Elon Musk, Tesla İçin Doğru İnsan mı?

Bir çok kişi için Elon Musk’ın dahi bir milyader olduğu tartışılmaz bir durum. Fakat büyük şirketleri yönetmek için farklı beceriler gerektiği de aşikar.

Elon Musk’ın,insanlarla konuşurken hiç düşünmeden söylediği şeyler büyük ölçekte şirkete zarar verebiliyor.Musk’ın sosyal medya paylaşımlarının ardından sürekli Tesla şirketi zor durumda kalıyor. Her küresel şirket yöneticisi gibi yapması gereken birçok avukat ve danışmanın yardımı ile bu tür paylaşımlar yapması fakat Musk’ın aceleci yapısı bu gerekliliği göz ardı etmesine sebep oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk’ın Önerdiği 5 Kitap

Elon Musk,”Biraz daha fazla hataya sahip daha çok ürün yapmak, daha az hataya sahip az ürün yapmaktan evladır” diyor. Musk’ın bu sözü etkileyici olabilir.Fakat şirketlerin büyüklüğü ile gördükleri zarar doğru orantılı artıyor. Tesla’nın değeri artıkça bu hatalar şirkette büyük problemler çıkarıyor.Artık şirket küçük bir girişimden öte küresel bir güce dönüştü.Fazla hata küresel bir sorun anlamına geliyor.

Elon Musk, bu özelliklerini değişterebilir mi? Neden olmasın sonuç olarak Dünya’yı değiştirmeyi hedefleyen bir insan kendisi….

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı