Yazıhane

Elektronik Cihazlardan Yayılan Isının Geri Dönüşümü Mümkün Oluyor

Bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar, çoğunlukla boşa harcanan ısı üretmektedir. Bielefeld Üniversitesi’ndeki fizikçiler bu enerjiyi kullanmanın bir yolunu buldular: “Spin akımları” olarak bilinen manyetik sinyalleri üretmek için ısıyı kullanıyorlar. Gelecekte bu sinyaller, elektronik bileşenlerdeki bazı elektrik akımlarının yerini alabilir.

Spin akımını detaylandırmak gerekirse; bir elektronik bileşenin iki ucu arasındaki sıcaklık farklarıyla üretilir. Bu bileşenler son derece küçük ve sadece  milimetrenin milyonda bir  kalınlığındadır. Demir, kobalt veya nikel gibi manyetik malzemelerden oluştuğu için, manyetik nano yapılar olarak adlandırılır.Silikon ve aluminyum eklenenerek elde edilen özel kombinasyonlu nano yapıların verimi artırdığı gözlenmiştir.

Fizikçiler bu tür nanofilmleri alır ve aralarına sadece birkaç atom kalınlığında olan bir metal oksit tabakası yerleştirirler. Bu nano filmler   sıcak bir nanotel veya odaklanmış bir lazer yardımıyla ısınır. Akabinde , spin yönelimli elektronlar  metal okside geçer. Böylece spin akımı üretilir. Bir spin, kendi eksenlerinde saat yönünde veya saat yönünün tersinde. dönen elektronlar olarak da  düşünülebilir.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı