Haberler

Elektriksiz Çalışan Soğutma Sistemi

Görseldeki fotograf ilk bakıldığında  sıradan  bir çatıya benziyor, ancak Stanford Üniversitesi’ndeki Packard Elektrik Mühendisliği binasının  üst kısmı, bir gün  yaşamlarımızın parçası olabilecek yenilikçi bir soğutma teknolojisinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

2013’ten bu yana, elektrik mühendisliği profesörü Shanhui Fan ve öğrencileri, bu çatıyı daha düşük enerjili iklimlendirme ve soğutmanın geleceği olabilecek yüksek teknoloji ürünü olan ayna benzeri bir  optik yüzey için bir test yatağı olarak çalışmalarında kullandı.

Bu araştırma, radyasyonel soğuma teknolojisi temeline  dayanmaktadır, ancak bir sonraki aşamaya geçmektedir. İlk kez, bir sıvıyı enerji tüketmeden , pasif olarak soğutmak için radyasyonel  soğutmasının nasıl kullanılacağına ilişkin yüksek doğrulukta bir teknoloji ortaya koyup  ve bunu yaparken elektrikten tasarruf etmek için mevcut soğutma sistemlerine bağlantı kurulmaktadır.

Araştırmacılar, bu deneyin  panellerinin Las Vegas’daki iki katlı ticari bir ofis binasının çatısını kapladığı bir simülasyona uyguladılar .Bu panellerin en iyi çalıştığı sıcak, kuru bir yerde mevcut soğutma sistemine katkıda bulundu. Geleneksel hava soğutmalı bir soğutucu yerine panelleri tarafından soğutulan bir kondansatörlü buhar sıkıştırma sistemi kullandıklarında, ne kadar elektrik tasarrufu yapabileceklerini hesapladılar. Yaz aylarında, panel soğutmalı sistemin 14.3 megawatt saatlik elektrik tasarrufu sağlayacağını, binayı soğutmak için kullanılan elektriğin yüzde 21 azaltıldığını buldular. Tüm süre boyunca, günlük elektrik tasarrufları yüzde 18’den yüzde 50’ye dalgalandı.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı