Otolugat

Elektrikli Maserati 2020 Yılında Görücüye Çıkacak

Tamamen elektrikli Alfieri Maserati GranTurismo'nun yerine gelecek ve 2020 Cenevre otomobil fuarında tanıtılacak

İtalyan lüks ve süper otomobil üreticisi Maserati’nin 2014 yılında bir konsept olarak tanıttığı, ardından da 2018 yılında yaptığı açıklama ile üretmeye karar verdiği yeni modeli Alfieri ile ilgili olarak Maserati’nin patronu Harald Wester İngiliz otomobil sitesi Autocar ‘a açıklamalarda bulundu.

Yapılan yeni açıklamalar göre Maserati Alfieri’nin son hâliyle 2020 yılındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağını ve daha sonra 2021 yılının sonlarına doğru seri üretime gireceği belirtildi.

Maserati GranTurismo modeli gibi 2 kapılı bir spor otomobil olacağını bildiğimiz Alfieri, 3 farklı elektrikli motor seçeneğine sahip olacak.

Tamamen elektrikli versiyonda 3 adet elektrik motoru, 4 tekerden çekiş sistemi ve 800V’luk batarya teknolojisi bulunacak. Alfieri’nin en güçlü seçeneğindeki 0-100 km/s hızlanma süresinin sadece 2 saniye olacağı ve maksimum hız değerinin de 300 km/s olacağı da açıklanan bilgiler arasında. Açıklanan bu bilgiler ışığında spor otomobil olarak tabir ettiğimiz Alfieri, aslında bir hiper otomobil performansı sunacak.

İlginizi Çekebilir:  Önümüzdeki Yıllarda Klasik Olmaya Aday Elektrikli Araçlar

Alfieri modeli gelene kadar da Maserati bir yandan; Ghibli, Quattroporte ve Levante modellerini de güncelleyecek.

Bu güncellemede Ghibli ve Quattroporte modelleri yeni bir jenerasyona kavuşabilecek iken, Levante adlı SUV’nin daha sonradan piyasaya çıkmasından ötürü makyajlı bir versiyona kavuşmasını bekleniyor. Bu araçların güncel versiyonlarında da aynı Alfieri’de olacağı gibi tamamen elektrikli, hafif hibrit ve plug-in hibrit şekilde 3 farklı elektrikli versiyon sunulacağı söyleniyor.

Maserati başkanı Wester ayrıca Autocar ile gerçekleştirdiği röportajda, firmalarının artık Ferrari’nin benzinli motorlarını kullanmama ihtimaline de işaret etmiş. Çünkü bildiğiniz üzere Ferrari, Maserati’nin de içinde bulunduğu FCA Grubu’ndan 2018 yılında ayrılmıştı.

Ayrıca Maserati gibi diğer bir İtalyan marka olan Alfa Romeo da FCA Grubu’nun finansal destekleri sayesinde tüm modellerini yenilemeye başladı.

Kaynak
Autocar
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı