Haberler

Ekrana Gömülü Parmak İzi Sensörlü Telefon Geliyor

Ekrana gömülü parmak izi sensörünün geliştirildiğini ve bu teknolojinin ilk olarak Vivo’dan gelebileceği fısıltılarını duymuştuk. Bugünlerde ise Vivo’nun bu teknolojiye sahip cihaz üzerinde çalıştığı doğrulandı. Vivo bu hamleyle Apple ve Samsung’a büyük bir darbe vurma şansını elde etti.

Synaptics tarafından üretilen bu sensör direkt olarak ekranın üzerinde yer alıyor ve böylelikle parmak izi sensörü cihazda fiziksel bir yer gereksinimi istemiyordu. Ayrıca çerçevesiz ekranların popüler olmasıyla beraber parmak izi sensörleri arka kapağa taşınmıştı. Ancak geliştirilen yeni sensör pek çok üretici için büyük bir çözüm sunuyor. Hatta Apple şirketinin iPhone X’da yer vermediği parmak izi tarayıcı böylelikle tekrardan kullanıcılara sunulabilir. Ayrıca bu teknolojiyi önümüzdeki yıl Samsung şirketinin Galaxy S9 cihazında kullanabileceği de düşünülüyor.

Synaptics ürettiği bu sensörlere Clear ID adını vermiş. Clear ID sistemi normal parmak izi tarayıcıları kadar hızlı ve güvenilir çalışıyor. Hatta bu sistemin Apple’ın Face ID’sinden bile iki kat kadar hızlı olduğu iddia ediliyor. Analist Patrick Moorhead tarafından iddia edilen bu durumu çıplak göz ile ayırt edebilmek bir hayli zor.

İlginizi Çekebilir:  Kredi kartlarına parmak izi sensörü geliyor

Moorhead paylaştığı Tweet’inde sensörün yalnızca OLED ekranlarda çalıştığını ve CMOS görüntü algılayıcının 0,7 mm kalınlığa sahip olduğunu ifade etti. Vivo’nun ekrana gömülü parmak izi tarayıcısına sahip cihazını ne zaman ve hangi isimle çıkaracağını zamanla göreceğiz.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı