Eğitim Şart

Eğlendirerek Çocuklara Kodlama Öğreten Siteler

Çocuk yaşlarda kodlama ve mantığını öğreten birçok çevrimiçi servis bulunuyor.Çocukları eğlendirerek kodlama öğretmeyi hedefleyen servisleri sizler için derledik

Apple’ın CEO’su Tim Cook  2017 yılındaki bir demecinde kod yazmayı öğrenmenin yabancı dil öğrenmek kadar önemli olduğunu düşünen Cook, genç Fransızlara İngilizceden önce kodlama öğrenmelerini tavsiye etmişti.

Geçtiğimiz yıl ise Amerikalı finans devi J.P. Morgan, Varlık Yönetimi bölümünde çalışan tüm personeline kodlama eğitimleri vermeye başladı. Şirket, kodlama eğitimini varlık yönetimi bölümündeki çalışanların katılmasını zorunlu tuttu.

Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.. Artık kodlama bilmek sadece programcılar, geliştiriciler ve mühendisler için elzem olmaktan çıktı. Özellikle çocuklar ve yetişen gençler için bir zorunluluk haline geldi.Bu durumun farkında olan ülkeler kodlama derslerini eğitim sistemine entegre etmeye başladılar. Zorunlu kodlama derslerinin yanı sıra bir çok çevrimiçi platformda mevcut..

Çocuk yaşlarda programlama dilini öğrenerek teknoloji ekosistemine dahil olabilmeye ve kod yazarak yepyeni girişimlere imza atmaya ön ayak olacak birçok çevrimiçi servis yer alıyor.Ve bu servisler çocukları eğlendirerek kodlama öğretmeyi hedefliyor. Bu servisleri sizin için derledik.

CodeCombat

Çocukların en çok ilgisini çekecek yöntemle, oyunla kod yazmayı öğreten CodeCombat, hiçbir programlama tecrübesi olmayan öğrencilere bile programlamayı öğretmek amacıyla yola çıkan eğitici bir oyun olarak dikkat çekiyor.

Çocukların gelişimlerini gerçek zamanlı olarak görebildikleri platform, onlara kod yazarak macera dolu bir oyuna girme şansı veriyor. Bu yolla katılımcılar hem daha üretken hem de daha motive olmuş halde kod yazmayı öğrenebiliyor. Ayrıca Türkçe dil desteği sunuyor.

CodeMonkey

Bir diğer oyun yoluyla kod yazmayı öğrenme platformu olan CodeMonkey, temel kodlama becerilerinin yanı sıra çocuklara direktif vermeyi öğretmeyi de amaçlıyor. Dünya çapında birçok kullanıcıya sahip olan uygulamada kod yazmayı öğrenen herkes kendi uygulamasını ve oyunlarını geliştirebiliyor.Türkçe dil desteği sunuyor.

Scratch

Öğrenciler, akademisyenler ve alanında uzman kişilerce geliştirilen Scratch, çocuklara görsel programlama dili öğretmeyi amaçlıyor. Öğrencilerin interaktif hikayeler yaratmasını, hayal ettikleri animasyonları canlandırmalarını, diledikleri gibi oyunlar oluşturmalarını destekleyen Scratch, programlama ve yazılım geliştirme anlamında kullanıcıların becerilerine oldukça büyük katıda bulunuyor. Programlamaya atılan ilk adımın sağlam temellere oturmasını sağlayan Scratch ücretsiz eğitim imkanı sunuyor ve Türkçe dil seçeneği bulunduruyor.

İlginizi Çekebilir:  Teknoloji Devi Güney Kore'de Kodlama Eğitimi Nasıl?

Code.org

Her öğrencinin bilgisayar bilimine adapte olmasını sağlamak misyonuyla yola çıkan Code.org, kodlamanın erken yaşlarda öğrenilmesi için bir fırsat sunuyor. Yaklaşık 7 milyon öğrenci hesabı bulunan platformda, Türkçe dil desteği de sunuluyor. Code.org yoluyla kod yazmaya başlayanların sayısı yaklaşık 11 milyonu bulurken, bu yazı hazırlandığı an itibariyle öğrenciler tarafından yazılan 11,151,730.618 satır kod yer alıyor.

Kodris

Kullanıcılarına problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilme, analitik düşünme, sistemli ve yaratıcı düşünebilme gibi özellikler kazandırmayı amaçlayan Kodris, ilköğretim, ortaöğretim ve lise seviyesindeki öğrencilere oyunlaştırma ile kodlama öğretmeyi vadediyor.

Hacker Can

Hacker Can öğrencilerin ana dilde kodlamayı öğrenme ve Türkçe kod yazarak yazılım geliştirme becerisi kazandırmak için hazırlanan Türkiye’nin ilk eğitim platformu olma özelliğini taşıyor.

Oyun tabanlı öğrenme modeli üzerine kurgulanmış macera serisi, çizim ve stüdyo ekranları ile 6-9 yaş ve 9 yaş üstü her öğrencinin kolaylıkla istifade edebileceği keyifli bir platform olan Hacker Can ile Öğrenciler istedikleri dile rahatlıkla adapte olup web ve masaüstü yazılımları, mobil uygulamalar ve oyun geliştirebilirler.

Made with Code

Google’ın 2014 yılında başlattığı Made with Code projesi kapsamında lise ve ortaokul seviyesindeki kızlara, Wonder Woman temasıyla kodlama öğretiyor.

Proje kapsamında Wonder Woman filminden alınan çeşitli sahnelerde kullanıcıların tek yapması gereken, verilen kod bloklarını sürükle bırak yöntemiyle birleştirerek karakterin önündeki engelleri aşması sağlanıyor. Ve Wonder Woman’ın düşmanlarını karşı zafer elde etmesine yardımcı olunuyor. Sonuç olarak çocuklar eğlenerek kodlama mantığını öğreniyorlar.

Proje sadece Wonder Woman temasında ibaret değil bir çok tema bulunmakla beraber en popüler olan tema Wonder Woman teması…

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı