Eğitim ŞartYazıhane
Trend

EBA Şifresi Nasıl Alınır, EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda EBA şifresini nasıl alınır? sorusuna iki farklı yöntem üzerinden adım adım anlatmak suretiyle cevap vermiş olduk.

Yaşanan Corona virüs salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı okulları tatil etme kararı aldı. Bu karar ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere EBA üzerinden uzak eğitim şeklinde ders verileceğini açıkladı.

Bu yazımızda EBA şifresini nasıl alınır? sorusuna iki farklı yöntem üzerinden  adım adım anlatmak suretiyle cevap vermiş olduk.

EBA şifrenizi İki farklı yöntem ile oluşturabilirsiniz.

BİRİNCİ YÖNTEM:

Bir seferlik olmak üzere “EBA Hesabı Oluştur” sekmesine tıklamak suretiyle veliye ya da öğretmene başvurulmadan EBA şifreni belirlenebilir. Bu yöntemi tercih edecekseniz aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. “EBA Hesabı Oluştur” sekmesine tıklayınız.
 2. Açılan pencereye e-Okul bilgilerini girdikten sonra “Giriş” butonuna basınız.
 3. EBA hesabın için yeni şifrenizi belirleyiniz. Kendinizin veya velinizin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını giriniz ve “Şifre Oluştur” bölümünü tıklayınız.
 4. Girmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu giriniz ve “Gönder” butonuna basınız.
 5. Buraya kadar ki kısmı eksiksiz yaptıysanız EBA Giriş ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda TC Kimlik Numaranızı ve EBA hesabınız için belirlediğin yeni şifreni girmelisiniz.
 6. Güvenlik kodunu girdikten sonra “Gönder” butonunu tıkladığınızda “Ana Sayfa” açılacaktır.

İKİNCİ YÖNTEM:

İkinci yöntemde velinize veya öğretmenlerinizden birine başvurmak suretiyle şifre oluşturabilirsiniz.

 1. EBA giriş penceresinde Öğrenci→EBA yolunu izlediğinizde, EBA’nın Giriş penceresine yönlendirileceksiniz.
 2. EBA giriş penceresinde TC Kimlik Numaranızı ve velinizden veya öğretmeninizden aldığınız tek seferlik kullanımı olan şifrenizi giriniz.
 3. Güvenlik kodunu giriniz ve “Gönder” butonuna tıklayınız.
 4. Aşağıda sıraladığımız aktivasyon yöntemlerinden birinizi seçiniz:
  1. “Veli Bilgileriyle Aktivasyon”u seçerseniz açılan pencerede velinin TC Kimlik Numarasını ve penceredeki güvenlik kodunu girmek suretiyle “Giriş Yap” butonuna tıklamalısınız.
  2. “e-Postayla Aktivasyon”u seçerseniz “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısınız. Sistemde kayıtlı olan e-posta hesabınıza gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp penceredeki güvenlik kodunu girmek suretiyle “Giriş Yap” butonuna tıklamalısınız.
  3. “Cep Telefonuyla Aktivasyon”u seçerseniz “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısınız. Sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp penceredeki güvenlik kodunu girmek suretiyle “Giriş Yap” butonuna tıklamalısınız..
 5. Aktivasyon kısmını tamamladıktan sonra  açılan pencerede EBA hesabınız için “Yeni Şifreni Belirle” ve “Kaydet”e tıklamalısınız.
 6. Buraya kadar ki kısmı eksiksiz tamamladıysan EBA Giriş penceresine yönlendirileceksiniz. Bu pencerede TC Kimlik Numaranızı ve EBA hesabınız için belirlediğiniz yeni şifrenizi girmelisiniz.
 7. Güvenlik kodunu girdikten sonra “Gönder” butonuna bastığınızda “Ana Sayfa”ya ulaşacaksınız.

YAZI İLE İLGİLİ İNFOGRAFİK

eba giris infografik

Kaynak
EBA
Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

2 Yorum

  1. Merhaba, Yazıdaki yöntemleri kullanarak veya yazıdaki infografikten yararlanarak eba şifrenizi aldıktan sonra öğrenci iseniz https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/student.jsp sayfasında tc kimlik no ve şifreniz ile girebilirsiniz. Eğer veli iseniz veli kısmı tıkladığınızda e devlet sayfası çıkacak karşınıza burdan tc kimlik no ve edevlet şifrenizi girip eba ya ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı