Eğitim Şart

Dünyada ve Türkiye’de Kodlama Eğitimi Hangi Seviyede?

Bilgi toplumu oluşturmak amacıyla ülkelerin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücü için nitelikli eğitim önemlidir. OECD ülkelerinin çoğunluğunda çocuklar, 5 yaşından önce eğitim almaya başlamaktadırlar. Bu ülkelerdeki 4 yaşındaki çocukların üçte ikisinden fazlası (%84) okul öncesi veya ilköğretime devam etmektedir. Kalkınma için gerekli olan şartların ve ekonomik unsurların kullanılması insan becerisine bağlıdır ve bu becerileri insana eğitim kazandırmaktadır.

21. Yüzyıl Becerileri

Bu kavram ile gelecekteki dünyaya çocuklarımızı hazırlarken onların hangi beceriler ile donatılması gerektiğinin tanımı yapılmaya çalışılmaktadır. Bugün bilgi toplumunda eğitimli insan,

 • bilgi ve iletişim teknolojilerini aktif olarak kullanan
 • kendisi ile ilgili gelişmeleri takip edebilen,
 • bunları hayatında uygulayan,
 • sorgulayan,
 • gelişime açık bir kişi anlamına gelmektedir

1. Kodlama – kodlama eğitimi nedir?

2. Eğitim müfredatlarına kodlama eğitimi nasıl yansımaktadır?

3. Ülkelerin kalkınma planları için kodlamanın önemi nedir?

Kodlama ve Kodlama Eğitimi

Bilgisayar yazılım programının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor. Yüzlerce kodlama dili var. Bu temel bilgi öğrenildiğinde, bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitenizi yapmanız mümkün olabiliyor.

Kodlama Eğitimi

Kodlamanın eğitimsel olarak kullanımı 60’lı yıllarda Logo programlama dilinin kullanımı ile başlamıştır Son yılarda ise Alice, kodu, code.org ve Scratch gibi görsel programlama dilleri ile yeniden canlanmaya başlamıştır.

 • Küçük yaştaki öğrencilerin geleneksel programlama dillerinin karmaşık kod yapılarını öğrenmelerine gerek kalmadan, uygulamalar yazabilmeleri sağlamaktadır (Resnick ve ank., 2009).
 • Ortamlar çocukların gelişim seviyelerine uygun olan özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmışlardır (Fessakis ve ank., 2013).
 • Bu ortamlardaki öncelikli amaç kodlamanın kendisini öğretmekten ziyade, diğer becerileri geliştirmeyi sağlayan bir araç olarak kullanılarak öğrenme çıktılarını geliştirmek ve öğrencilerin motivasyonunu artırmaktır (Resnick, 2013).
 • Scratch kullanılarak yapılan bir araştırmaya göre programlama ile matematik test sonuçları ilişkili bulunmuştur (Lewis ve Shah, 2012).
 • Öğrencilerin kodlama becerilerin kullanarak kendileri oyun gibi materyal üretmekten keyif aldıkları, onları öğrenmeye karşı motive ettiği gözlenmiştir. Hatta bazı durumlarda doğal bir yetenek sergiledikleri görülmüştür (Howland ve Good, 2015).

Farklı Ülke Müfredatlarında Kodlamanın Yeri

Birçok Avrupa ülkesinde, Japonya, Güney Kore, ABD gibi ülkelerde kodlama eğitimine verilen önem dikkat çekmekte. Aşağıdaki tablolarda bazı ülkelerde yer alan kodlamayla ilişkili becerilerin bahsi geçen ülkelerin müfredatlarında yer alış şekilleri gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ubisoft, Ücretsiz Kodlama Oyunu Rabbids Coding'i Duyurdu

 

 

Belçika’da “bilişimsel düşünce ve programlama”
Bulgaristan’da “algoritmik problem çözme ve programlama”,
Estonya’da “programlama”,
İspanya’da “programlama, algoritma ve robotik”
İngiltere’de “computing”

 

Türkiye’de ise Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 28 Mayıs 2013’te yayımlanan öğretim programı ile 5. ve 6. sınıflarda 2 saat zorunlu, 7. ve 8. sınıflarda seçmeli olarak okutulmaya başlanmıştır. Bu öğretim programı doğrudan kodlama veya bilgisayar yazılım geliştirmeye yönelik bir program değildir. Ders kapsamındaki yeterlilikler “bilişim okur-yazarlığı, bilişim teknolojilerini kullanarak iletişim kurma, bilgi paylaşma ve kendini ifade etme, araştırma yapma, bilgiyi yapılandırma ve işbirlikçi çalışma, problem çözme, programlama ve özgün ürün geliştirme” olarak belirlenmiştir. Program içinde sosyal kodlama ortamlarının kullanılması teşvik edilmekte ancak kodlamaya özel bir müfredat henüz bulunmamaktadır.

Bu yıl içinde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersindeki kodlamaya daha fazla ağırlık verilmesine karar verilmiştir ve MEB tarafından bu konuda çalışmalara başlamıştır. Kodlamanın ayrı bir ders olarak verilmeyip mevcut dersin içeriğine eklenmesi özellikle eğitim ve teknoloji camiasını tatmin etmeyip büyük bir hayal kırıklığı da yarattı.

 

Ülkelerin Kalkınmasında Kodlamanın Yeri ve Önemi

 • Daha önce yoksul ülkeler olarak kabul edilen Kore, Singapur ve Tayland, Commission on Growth and Global Development (2008) çalışmasına göre sürdürülebilir ekonomi ve büyüme için çeşitli politikalar geliştirmişler ve okullaşma oranları ile insan sermayesine önemli yatırımlar yapmışlardır. Böylece ekonomik artışlar gösterdikleri gibi sürdürülebilir ekonomiler oluşturmayı da başarmışlardır (The World Bank, 2008).
 • Ülkelerin insanların gelişimine yaptıkları yatırımlar ile gelişimleri doğru orantılı olduğu için eğitime büyük önem vermektedirler (Kalkınma Bakanlığı, 2013).
 • Önümüzdeki 10 yıl içinde yeni bir sanayi devrimi yaşanacağı ve bu yeni devrimle tedarikçiden, son kullanıcıya kadar tüm üretim ve değer zincirine en yüksek dijital teknolojilerin entegre edileceğini ön görmektedir (Boston Consultin Group, 2015).

Tüm dijital teknolojilerin programlanabilir oldukları düşünüldüğünde kalkınma için kodlamanın, dolayısıyla yetişmiş insan gücü için kodlama eğitimin ne derece önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde, önümüzdeki dönemde çağın ihtiyaçları doğrultusunda hareket edebilmek için aslında kodlama eğitim bir ihtiyaçtan daha çok bir zorunluluk olmaya başladığı görülmektedir.

 

Kaynak

http://ab.org.tr/ab16/sunum/258.pdf

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı