Dünyaca Ünlü HackerlarYazıhane

Dünyaca Ünlü Hackerlar-3 :Linus Torvalds

Linus Benedict Torvalds  28 Aralık 1969  Finlandiya asıllı Amerikalı bir yazılım mühendisidir.Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD’de yaşamaktadır. Transmeta’daki görevinden ayrıldığından beri OSDL’de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Helsinki Üniversitesi‘nden mezun olmuştur.

Linus, Andrew S. Tanenbaum tarafından geliştirilen Minix işletim sisteminin ihtiyacını karşılayamaması üzerine bu sisteme eklemeler yapmak için geliştirmeye başlamış ancak yazmaya başladığı programı zamanla Unix tarzında kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi çekirdeğine dönüştürmüştür. Linux adı verilen bu çekirdek günümüzde pek çok farklı bilgisayar mimarisinde ve tüm GNU/Linux dağıtımlarında kullanılmaktadır. Linus Torvalds, 2012 Milenyum Teknoloji Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Özgeçmiş

Linus Torvalds 1969 yılında Helsinki’de Finlandiya’daki İsveççe konuşan azınlığa mensup bir ailede doğmuştur, annesi ve babası gazetecidir. Bilgisayarla tanışması 1981 yılında iktisat profesörü olan büyükbabasına ait Commodore VIC-20 ile olmuştur. 1988 Yılında Helsinki Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne başlamıştır. Ancak üniversitenin ikinci yılı askerlik hizmeti için eğitimine ara vermiştir. Askerliğini teğmen rütbesi ile balistik hesaplama ofisinde yapmıştır.

Üniversite eğitimine devam ettiği yıllarda Intel-80386 işlemcili bir IBM PC satın almış ve Minix işletim sistemini kullanmıştır. 1991 Yılında Minix sisteminde memnun olmadığı özellikleri kendisi geliştirmeye başlamıştır. Daha sonra bu çalışması kendisini Dünyaca üne kavuşturacak Linux çekirdeği olarak anılacaktır.

1996 Yılında Kaliforniya, ABD’de bulunan Transmeta şirketinin iş teklifini kabul ederek buraya yerleşmiştir. 2004 Yılında buradan ayrılarak Linux Vakfında çalışmak üzere Dunthorpe, Oregon, ABD’ye yerleşmiştir. Halen burada eşi Tove Torvalds (6 kez Finlandiya ulusal karate şampiyonu) ve Patricia, Daniela ve Celeste adlı üç çocukları ile yaşamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dünyaca Ünlü Hackerlar-5:Robert Tappan Morris
Linus Torvalds Sözleri:
  • Teknik olmayan soruların bazen hiç bir cevabı yoktur. / Linus Torvalds
  • Herhangi bir program sadece yararı kadar iyidir. / Linus Torvalds
  • Gerçek açık kaynak, kendi kaderini kontrol etmek hakkına sahiptir. / Linus Torvalds
  • Siz de insanların insan olduğu ve kendi aygıt sürücülerini yazdıkları günlerin özlemini çekmiyor musunuz? / Linus Torvalds

Linus Torvalds Mütevazi olmasının yanında, çok da eğlenceli bir insan olan Linus Torvalds, bunu her fırsatta ortaya çıkarıyor. Linux ses sürücülerinin testlerinde “Hello, my name is Linus Tordwalds, and I pronounce Linux as ‘Linuks’ ” (Merhaba, benim adım Linus Torvalds ve ben Linux’u “Linuks” olarak telaffuz ediyorum) diyerek etrafındakileri kahkahalara boğmuştur. Televizyonlara evinde verdiği röportajlar, komedinin her türlüsüyle doludur. Ayrıca “Gerçek programcı dosyaları yedeklemez, tüm dosyaları büyük bir FTP sunucusuna yollayıp diğerlerinin yansı oluşturmasını bekler.” demiş; “Yazılım seks gibidir, bedava olduğunda daha güzeldir.” ve “Virüs yazarları genelde seks hayatlarından memnun olmayan insanlardır. Eğer bütün virüs yazarlarına birer kız bulunursa virüs derdi ortadan kalkacaktır.” gibi sözleriyle olay yaratmıştır.

Özgür yazılım felsefesini ve Linux’un hikayesini konu alan, J.T.S. Moore tarafından yazılan ve yönetilen Revolution OS sinema filmi, 15 Şubat 2002’de gösterime girmiştir. Linus Torvalds, Richard Stallman, Bruce Perens, Eric S. Raymond, Brian Behlendorf, Michael Tiemann, Larry Augustin, Frank Hecker ve Rob Malda’yla yapılan roportajların bir derlemesi olan film, bir nevi özgür yazılım belgeselidir.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı